Produkty dostępne na stanie magazynowym - wysyłka 48h! Zamówienia na wymiar złożone do 14.12.2023 dostarczymy przed Świętami!

Biel – najczystsza z barw

Strona główna / Biel – najczystsza z barw
25 czerwca 2021
Biel – najczystsza z barw

Biel to barwa achromatyczna, subtelna, pełna czystości i niewinności. Symbolizuje nowy początek, duchowość, dziewictwo i czystość. To najczęściej wybierana barwa jako baza we wnętrzu. Nie jest to przypadkowe, ponieważ biel to kolor dający nieskończone możliwości ze względu na swoją uniwersalność i szerokie spektrum tonów i odcieni. W naturze biel kojarzy się z mlekiem i śniegiem. Warto poznać historię, symbolikę i ciekawostki związane z tą najczystszą z barw.

Ciekawostka

W XVIII wieku kochano grecką architekturę antyczną, sądzono także, że rzeźby i budowle z tamtego okresu były białe. Wznoszenie białych budynków miało nawiązywać do czasów antycznych. Okazało się jednak, że w Starożytności uwielbiano jaskrawe kolory, którymi malowano budowle. Z biegiem czasu farba znikała pozostawiając mylne wrażenie, że budynki były białe. Uroczyste oddanie Białego Domu nastąpiło 1 listopada 1800 roku, a pierwszym prezydentem, który do niego się wprowadził był John Adams.

Historia i etymologia bieli

W Chinach, Indiach, Korei, na Bliskim Wschodzie i niektórych krajach Afryki biel jest kolorem żałoby ze względu na związek z czystością, która ma stanowić o szacunku dla zmarłych osób. Europejscy Romowie i Hindusi noszą biel na pogrzebach. Już w czasach Starożytych westalki, kapłanki boginie domowego ogniska Westy nosiły białe szaty jako symbol czystości, podobnie jak kapłani bogini Izydy. W Egipcie zwłoki bandażowano na biało. W Średniowieczu ubrania żałobne również miały tę barwę. Do dziś utrzymuje się w niektórych krajach tradycja owijania ciała zmarłego w biały całun, symbolizując ostatnią drogę zmarłego.

W niektórych regionach świata od Starożytności istniało przekonanie, że suknia ślubna także powinna być biała. Biel symbolizowała czystość darowana przez pannę młodą nowemu domowi oraz dziewictwo. Jednak w większości krajów przez setki lat w dzień zaślubin przyodziewano najładniejszą z sukni panny młodej, bez względu na jej kolor. Strój ślubny można był nosić wiele lat. Panny młode z rodzin królewskich lubowały się w sukniach ślubnych w kolorze czerwieni. Amerykańska i Europejska tradycja zakładania białej sukni została zapoczątkowana przez królową Wiktorię 10 lutego 1840 roku, kiedy to monarchini wystąpiła na ślubie w śnieżnobiałej koronkowej sukni z białymi kwiatami pomarańczy we włosach. Arystokracja naśladowała te działania królowej. Musiało jednak minąć potem wiele lat aby biała sukni ślubna w kolorze bielu upowszechniła się wśród mniej zamożnych rodzin.

Ciekawostka

W XVIII i XIX wieku istniało przekonanie, że elegantki muszą mieć białą skórę nieskalaną słońcem. Skórę pudrowano bielą ołowianą, która była bardzo toksyczna. Wiele kobiet hołdujących tej modzie zmarło na ołowicę. Najwięcej szkód biel ołowiana poczyniła w Japonii wśród gejsz, żon samurajów, aktorek, kurtyzan i wyższych sfer. Nawet u dzieci wykrywano przekroczenia norm w zakresie ołowiu ponieważ były one zatruwane przez kobiety używające tego kosmetyku podczas karmienia piersią.

Jak łączyć biel z innymi kolorami?

Biel zazwyczaj uważamy nie za sumę wszystkich kolorów, lecz za ich brak albo za pustą powierzchnię, która uwidacznia inne kolory. Biel ma różne oblicza – od kredowego, śnieżnego, poprzez perłowy, alabastrowy, kość słoniową, kremowy, ecru do piaskowego. Biel ma szerokie spektrum tonów – kojarzy się także z kolorem wanilii, śmietanki, mleka bawełny, białej czekolady, płótna czy białej trufli. Odcienie te różnią między sobą, pięknie komponują się przeplatane ze sobą. Biele wspaniale prezentują się na tkaninach, które ocieplają wnętrze. Śnieżna biel ochłodzi barwy towarzyszące, zaś ecru doda ciepła i elegancji innym kolorom.

Ciekawostka

Mówi się Eskimosi mają około 200 słów, którymi są w stanie określić śnieg (choć mówi się także o takich liczbach jak 123, 67 i 19). Tłumaczy się to tym, ze Eskimosi żyją cały czas wokół śniegu i potrafią wyróżnić jego różne barwy, faktury i rodzaje. Nie jest to jednak prawda. W innych językach jest także wiele pojedynczych lub złożonych określeń odnoszących się do śniegu, np. sypki śnieg, mokry śnieg, świeży śnieg.

Biel jest jak zagruntowane płótno, na którym można komponować wiele kolorystycznych aranżacji. Różne odcienie bieli w zestawieniu z innymi barwami mogą je ocieplać lub ochładzać w zależności od tego, czy w bieli jest więcej koloru niebieskiego czy żółtego. Biel rozpromienia inne barwy i dodaje im blasku. Pięknie prezentują się duże powierzchni bieli z akcentami intensywnych barw – oranżu, różu, czerwieni, purpury, zieleni czy błękitu. Złoto dodaje bieli elegancji i ciepła, srebro biel ochładza. Biel wygląda doskonale z brązem i szarością. Duet czerni i bieli to kontrastowa klasyka dobrego stylu.

Biel we wnętrzach

Biel to barwa, która odbiła 80% docierającego do niej światła i ma tę magiczną moc, że rekompensuje niedobory światła we wnętrzu. Wnętrza monochromatyczne, w pełni biała mogą powodować to, że szybciej się męczymy i łatwiej mylimy. Tej barwy nie należy stosować na wszystkich ścianach pomieszczeń, w których powinniśmy się skoncentrować i zmotywować. Biel nie nadaje się jako jedyny kolor wnętrz przeznaczonych do wypoczynku. Nadmierna ilość tego koloru może powodować poczucie wyobcowania i osamotnienia. Białe wnętrza można ocieplić aranżując w nich dodatki z drewna i wikliny – staną się bardziej lekkie w odbiorze i przytulne. Białe wnętrza najbardziej charakterystyczne są dla stylów skandynawskich.

Biel ma także wiele atutów. Wnętrza o tej barwie są promienne, wyraziste, jasne i wizualnie powiększone. Jest to kolor idealny jako baza do zestawiania z innymi kolorami, ponieważ biel wydobywa z innych barw ich nasycenie. Warto pamiętać, że we wnętrzu biel pod wpływem cienia przeistacza się w szarość. Kolor ten niezwykle szybko się brudzi, dlatego warto dbać o czystość przestrzeni zaaranżowanej z wykorzystaniem tej barwy.

Całkowicie białe wnętrza powinny charakteryzować się wieloma fakturami i płaszczyznami, tak aby wprowadzić więcej dynamiki i głębi. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie wielu odcieni bieli we wnętrzu – od tych chłodnych, po kość słoniową i ecru. Monochromatyczne białe wnętrze będzie doskonałym tłem dla dużych obrazów w odcieniach szarości i sepii. Takie wnętrze można ożywić dodając elementy kolorystyczne w dodatkach i tkaninach.

Oddziaływanie bieli na psychikę

Biel wybierana jest przez osoby poszukujące prawdy o sobie, własnej tożsamości, łączy się z pomysłowością i nowymi ideami, otwartością, uzdolnieniami parapsychicznymi, autystycznym sposobem odczuwania i kontrolowania impulsów oraz kreatywnością. Osoby preferujące ten kolor są indywidualistami, cechują się przenikliwością, nonkonformizmem i prawością.

Z punktu widzenia emocjonalnego kolor ten wiąże się osamotnieniem, egocentryzmem, izolacją od rzeczywistości, wyobcowaniem, odrzuceniem emocjonalnym. Kolor ten wyzwala ekstazę i tendencje schizofreniczne.

Symbolika tego koloru związana jest z czystością, duchowością, dziewiczością, nicością, nadprzyrodzonymi zjawiskami (biały książę, biały królik, biały koń, biały ptak, biały anioł, biała śmierć), wiarą, cnotą, spokojem, nirwaną i żałobą.

Najjaśniejsza z barw

Biel to barwa pełna subtelności, elegancji i harmonii. Jest niezwykle uniwersalna – potrafi zarówno ocieplać, jaki i ochładzać wnętrze w zależności od zastosowanych odcieni. Zestawiony z innymi barwami rozpromienia je i rozjaśnia.

Uwielbiam biel – to barwa, która nigdy mnie nie zawiodła. Jednak, aby w dobrym stylu ją stosować należy się jej wcześniej nauczyć (aby uniknąć efekty stroju młynarza czy sali szpitalnej w mieszkaniu). Magia wykorzystywania bieli we wnętrzu tkwi w sprytnym stosowaniu jej różnych odcieni oraz faktur, które dodają jej głębi, klasy i elegancji.

Z życzeniami pełnych harmonii chwil w towarzystwie bieli,

Joanna

Źródła:

  1. Evans, G. Historia kolorów. Bellona.
  2. Fincher, L. Kreatywna mandala. RAVI. Łódź.
  3. Kwiatkowska G., Test barwnych piramid. UMCS Lublin.
  4. Mella, D. Tajemnice kolorów. Warszawa.
  5. Popek, B. Barwy i psychika. Warszawa.
  6. Sun. D. Kolory życia. RAVI. Łódź.

Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij