Brąz - najbardziej anonimowa z barw - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Brąz – najbardziej anonimowa z barw

Strona główna / Brąz – najbardziej anonimowa z barw
24 lipca 2021
Brąz – najbardziej anonimowa z barw

Brąz to kolor, który pod względem optycznym występuje między żółcią a oranżem, chociaż jest od niego ciemniejszy. Na palecie malarskiej powstaje poprzez dodanie do oranżu koloru niebieskiego. Nie występuje jednak ani w tęczy, ani na kole barw. Obok zieleni to kluczowy kolor natury, kojarzony jest z ciepłem i przytulnością. To zazwyczaj kolor podłóg w naszych domach, wielu mebli, przypraw i artykułów spożywczych. Warto poznać historię i symbolikę tego niezwykłego koloru.

Brąz nie jest ani jednym z podstawowych percepcji kolorów, ani podstawowym kolorem używanym w mieszankach barwnych, ale dla człowieka jest stale obecny zarówno w przyrodzie, jak iw codziennym otoczeniu. To kolor samej ziemi — skał i piasku, kory drzew, futra zwierząt. W tym sensie przynajmniej można by go nazwać podstawowym kolorem codzienności.

<Kunio Fukuda>

Historia brązu i etymologia

Brązowy kolor skóry wielu grup etnicznych od dawna był powodem rasowych uprzedzeń. Z ewolucyjnego punktu widzenia to jednak biały kolor skóry był nowym zjawiskiem. Im skóra ma jaśniejszy odcień, tym więcej witaminy D jest w stanie syntetyzować ze słońca. Selekcja naturalna powodowała, że w północnych regionach globu jaśni reprezentanci naszego gatunku mieli większe szanse reprodukcji i przeżycia (byli mniej narażeni na krzywicę wywołaną niedoborem witaminy D). Jeszcze 5000 lat temu to ciemny kolor skóry był przeważającym wsród Europejczyków (chociaż u niektórych zaczął pojawiać się niebieski kolor oczy). Wraz z rozwojem rolnictwa (które zastąpiło zbieraczo-łowiecki tryb życia ludzi), zmieniła się dieta, która istotnie wpływała na rozwój jasnej karnacji (mniej pokarmów było bogatych w witaminę D, a to powodowało wzrost zapotrzebowania na witaminę D wytwarzaną w skórze, co było bardziej sprzyjające jasnym karnacjom). Osoby mieszkające bliżej równika miały skórę ciemniejszą, bogatszą w melaninę, która chroniła przed zachorowaniem na raka skóry.

Różnice w kolorze skóry, oczy i włosów są wynikiem niewielkich genetycznych wariacji. Niestety kolonializm i niewolnictwo sprawiły, że coś tak powierzchownego jak aspekt koloru skóry stał się olbrzymim powodem dyskryminacji ludzkiej.

Brąz – zakazany kolor

Istnieje przesąd, że do pracy nie należy ubierać się na brązowo. W przeszłości brązowe ubrania nie cieszyły się powodzeniem. „Nigdy nie noś brązów” – to zasada przestrzegana przez wielu bankierów i adwokatów. Dość powiedzieć, że brązowe buty do garnituru były często powodem odrzucania kandydatów na rozmowach rekrutacyjnych. Noszenie brązowej koszuli mogło budzić zdziwienie. Poza sektorem finansowych pomalutku przestaje obowiązywać ta zasada i pojawia się nawet moda na brązowe garnitury i buty.

Negatywne skojarzenia brązu na ubraniu są także powiązane z czasami socjalistycznymi. Członkowie hitlerowskich bojówek SA nosili „brunatne” koszule. Ich zadaniem było zastraszanie wszystkich, których nie uważano za Niemców. Dojście Hitlera do władzy w 1933 roku nazywano brunatną rewolucją. Rok później SA-mani ustąpili miejsca SS-manom, którzy cieszyli się znacznie gorszą sławą. Brunatny stał się kolorem socjalistów.

Ciekawostka

Jeden z odcieni brązów – khaki – jest jednak bardzo popularny i nie kojarzy się tak negatywnie, jak brązowy garnitur czy koszula. Ta odmiana jasnego brązu z domieszką żółci była kolorem mundurów wojskowych na całym świecie. Słowo „khaki” zostało zapożyczone z języka hindi, gdzie słowo to oznacza barwę ziemi”. Taki kolor mundurów był praktyczny i mniej widoczny niż dawne czerwone kurtki żołnierzy brytyjskich, które świetnie maskowały krew. Po II wojnie światowej kolor ten stał się popularny wśród cywilów i do dziś cieszy się dużym powodzeniem.

Jak łączyć brąz z innymi kolorami?

Paleta odcieni brązu jest najszersza ze wszystkich barw – od brązu ziemistego, czekoladowego, słomkowego do beżowego. Z tego powodu brąz jest niezwykle uniwersalnym kolorem. Ciemny brąz dobrze prezentuje się w towarzystwie swoich jasnych odcieni, ale także bieli. Odcienie karmelowe doskonale komponują się z bielą. Ciemniejsze brązy bardzo lubią się z żółcieniami. Dobrze będzie prezentował się mleczny kolor brązu z niebieskim, zielenią i fioletem. Niezwykle ciekawy duet brąz stworzy z różem, czerwienią i oranżem. Brąz pięknie komponuje się z szarościami, bardzo zgrany tandem powstaje w wyniku połączenia brązu z czernią. Przepięknie komponuje się ze złotem.

Brąz to kolor paleniska i domu — suszonych ziół, mielonego na kamieniu chleba i świeżo upieczonych ciasteczek. Reprezentuje wszystkie pielęgnujące, podtrzymujące życie, przyziemne cechy, samego cienia samej ziemi. Podobnie jak w mocnym dębie, brąz reprezentuje korzenie, stałe, stabilne źródło bezpieczeństwa, komfortu i normalności. Jest to kolor żyznej gleby i zaoranej ziemi, koźlęcej skóry i surowej skóry, zwietrzałej sekwoi, bizona i mustanga, pogranicza – surowego i otwartego. To szyszka i orlica, wiewiórka i żołądź, bóbr i łania. Brąz uważany jest za klasyczny odcień solidnej substancji.<Leatrice Eiseman>

Brąz we wnętrzach

Brąz to kolor niezwykle popularny w polskich wnętrzach – w postaci drewnianych mebli, podłóg, a nawet ścian. Ciemne odcienie brązu optycznie korygują przestrzeń zmniejszając ją, dlatego decydując się na zastosowanie brązu na ścianach warto skomponować ją z jasną podłogą. Brąz jest dobrym pomysłem do wykorzystania ja jednej z ścian, którą można wyeksponować ciekawymi obrazami, fotografiami w sepii czy plakatami.

We wnętrzach z większą liczbą brązowych płaszczyzn warto dobrze zaplanować punkty świetlne, które nadadzą wnętrzu ciepła, jasności i miękkości. Brąz to idealny kolor do eleganckich bibliotek i sypialni. Od lat dobrze sprawdza się w kuchniach i salonach. Jest świetnym tłem dla wielu innych mebli, dywanów i tkanin.

Ciekawostka

Brązowe ciasteczka (po angielsku brownies) noszą taką samą nazwę jak maleńkie elfy, które namiętnie sprzątają, gdy my śpimy. Kryją się w dziurach, na strychach, a nocą sprzątają w zamian za małe podarki w postaci jedzenia (najchętniej miód i owsiankę).

Oddziaływanie brązu na psychikę oraz symbolika

Osoby lubiące brąz cenią wiedzę, dążą do rozwoju umysłowego, cechuje je myślenie konkretne i poznanie zmysłowe. Kolor ten reprezentuje potrzebę wewnętrznej stabilizacji i bezpieczeństwa, oznacza niepokój, zahamowanie emocjonalne, ale także chęć poczucia równowagi emocjonalnej, uwolnienia niepewności i leku, samotność, bojaźń przez zmysłowością i miłością. Osoby lubiące brąz ujawniają niskie poczucie własnej wartości, egocentryzm fizyczny, niedowartościowanie, lecz są uczciwe, solidne, praktyczne, niekiedy egoistyczne i wyciszoną witalnością. Kolor ten oznacza władzę, oszczędność, surowość, samotność i dojrzałość.

Najbardziej przytulna z barw?

Brąz to kolor nieco anonimowy, bliski naturze, a jakby niedostrzegany. Kojarzony z solidnością, ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Barwa neutralna, która potrafi stworzyć zarówno wyrafinowany, jak i przytulny efekt. Osoboście uwielbiam brązowe oczy, kawę, czekoladę, przyprawy i orzechy. Uwielbiam przebywać blisko natury, podziwiam starodrzewie i kłaniające się słońcu zboża na polu. Kocham swój kamelowy płaszcz. A w naszym domu dębowa podłoga – najciemniejszy element wnętrza – pięknie podkreśliła styl i charakter całego wnętrza.

Z życzeniami przytulnych chwil w towarzystwie brązu,

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij