Mikołajki – święto małych i dużych dzieci - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Mikołajki – święto małych i dużych dzieci

Strona główna / Mikołajki – święto małych i dużych dzieci
5 grudnia 2020
Mikołajki – święto małych i dużych dzieci

Mikołajki to urokliwe święto, które obchodzi się 6 grudnia ku czci imienin świętego Biskupa Mikołaja z Miry. Na ten szczególny dzień w roku czekają wszystkie małe i duże grzeczne dzieci. Przygotowują przy swoich łóżkach wyczyszczone buty, wieszają skarpety świąteczne i wypatrują w oknie Świętego Mikołaja z workiem prezentów. Ten dzień przynosi wiele radości… a czy wiecie skąd wzięło się celebrowanie Mikołajek? Poznajcie niezwykłą historię Świętego Mikołaja i jego święta.

Legenda głosi…

Legenda głosi, że zwyczaj wręczenia prezentów w Mikołajki ma swój rodowód w Średniowieczu. Jedno z popularnych przedstawień wystawianych tego dnia opowiadało historię o tym, że Mikołaj będący kandydatem na biskupa pomógł swojemu chciwemu sąsiadowi. Jego sąsiad stracił majątek swojego życia i nie mógł żadnej z trzech córek zapewnić posagu niezbędnego do wyjścia za mąż. Mikołaj dowiedziawszy o tej sytuacji, co noc wrzucał do domu sąsiada pieniądze na posag dla każdej z dziewcząt. Pozwoliło to uchronić cnotę córek i spowodowało diametralną zmianę w postawie ich ojca, który zaczął żyć zgodnie z przykazaniami.

Prawdziwy Święty Mikołaj

Od IX wieku Święty Mikołaj w świecie chrześcijańskim był czczony jako cudotwórca i aż do XIX wieku 6 grudnia był dniem wolnym od pracy. Święty Mikołaj jako postać historyczna urodził się około 250 roku naszej ery na terenach współczesnej Turcji. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny. Święty Mikołaj swój majątek po śmierci rodziców rozdał potrzebującym, a sam został biskupem w diecezji Miry. Był prześladowany i więziony przez cesarza Dioklecjana. Do rodzinnych stron powrócił dopiero po uprawomocnieniu wyroku cesarza Konstantyna.

Atrybuty Świętego Mikołaja

Współcześnie Święty Mikołaj kojarzy się z długą siwą brodą, czerwonym strojem ozdobionym białym futrem, dużym czarnym pasem i butami, długą czerwoną czapką z pomponem i workiem prezentów. Według legendy jego strój był jednak bardziej strojny. Mikołaj na głowie nosił mitrę (wysokie liturgiczne nakrycie głowy), w ręku nosił pastorał (wysoką laskę zakończoną wzorem ślimaka – symbol biskupów) oraz przebrany był w długą czerwoną szatę.

W Wigilię 6 grudnia przynosił grzecznym dzieciom słodycze, orzechy i owoce, zaś niegrzeczne karał pastorałem. Współcześnie z nocy z 5 na 6 grudnia ten niezwykły Święty przychodzi do domu każdego dziecka i zostawia mu niespodziankę pod poduszką, w bucie stojącym przy łóżku lub w dużej skarpecie wiszącej przy kominku.

List do Świętego Mikołaja

Amerykańska wizja Świętego Mikołaja rozpowszechniła się w latach 30. XX wieku. Zakłada ona, że fabryka Świętego Mikołaja mieści się w Finlandii w Rovaniemi (w Laponii). Jego biuro można znaleźć pod adresem: FI-96930 Arctic Circle, Rovaniemi, Finland. Każde dziecko może do niego napisać i wysłać list, aby mieć pewność, że Mikołaj będzie wiedział o jakim podarunku ono marzy. W fabryce jak w krainie czarów wraz z Mikołajem mieszkają urocze elfy, które pomagają mu w przygotowaniu prezentów dla wszystkich dzieci na świecie.

Skąd się wziął renifer Rudolf?

Renifer Rudolf – najważniejszy pomocnik Świętego Mikołaja – został wykreowany przez domy towarowe Montgomery Ward, które potrzebowały interesującej opowieści zwiększającej świąteczne obroty. I tak od 1939 roku Rudolf i jego czerwony nosek są słynne na całym świecie. To on stoi na czele orszaku reniferów, które niosą po całym świecie sanie Świętego Mikołaja.

Dzwoneczkami, dzwoneczkami

brzęczę dzyń, dzyń, dzyń.

No i pędzę pod gwiazdami,

a mój zaprzęg lśni.

<Święty Mikołaj>

Radość z obdarowywania w innych krajach

W wielu krajach praktykowane są różne zwyczaje dotyczące wręczenia dzieciom świątecznych prezentów. W Holandii Mikołaj wręcza dzieciom czekoladowe literki, które natomiast pozostawiają marchew albo siano dla konia Mikołaja o imieniu Sinterklaas, który może się odrobinę nimi posilić latając ze świętym od komina do komina. Rosyjskie dzieci obdarowywane są przez Dziadka Mroza w długim kożuchu dopiero w Nowy Rok. We Włoszech w Święto Trzech Króli prezenty przynosi dzieciom Wiedźma Befana o zakrzywionym nosie. Francuskie dzieci czekają natomiast na bożonarodzeniowego dziadka Pere Noel. W Szwecji dzieciom w Boże Narodzenie przekazuje prezenty skrzat Jultomte. W Stanach Zjednoczonych Mikołaj pozostawia dzieciom prezenty w Mikołajki w skarpetach rozwieszonych przy kominku. Mikuláš w Czechach i na Słowacji przynosi dzieciom podarunki, aby pozostawić je na parapetach lub w butach.

Piękne wspomnienia

Przygotowywanie dzieciom niespodzianek z okazji Mikołajek to radosny zwyczaj, który wywołuje prawdziwy i szczery uśmiech na ich twarzach. To także dzień, w którym niespodziankę można sprawić wszystkich dorosłym domownikom, bo przecież byli oni grzeczni przez cały rok, prawda? 🙂

Wystarczyło przecież pamiętać, że dorośli tak naprawdę nigdy nie przestali być dziećmi!

<Elżbieta Jarmołkiewicz, Pracowity Dzień Świętego Mikołaja>

Wszystkim małym i dużym dzieciom życzę z okazji Mikołajek wspaniałych i radosnych podarunków,

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij