Historia walentynkowego święta - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Historia walentynkowego święta

Strona główna / Historia walentynkowego święta
14 lutego 2021
Historia walentynkowego święta

Walentynki to święto zakochanych, które corocznie przypada 14 lutego. Zwyczajem celebrowanym tego dnia jest wysyłanie listów zawierających miłosne deklaracje i wiersze. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty – biskup i męczennik kościoła chrześcijańskiego, który był czczony szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Czy wiecie z jakiego powodu Święty Walenty stał się patronem zakochanych? Poznajcie historię tego tego święta i tradycje z nim związane.

Historia walentynkowego święta

Źródła sięgające Starożytnego Rzymu podają, że w dniach 14-15 luty podczas tzw. luperkalii celebrowano święto Junony – bogini kobiet i miłości oraz Pana – bożka przyrody. W Cesarstwie Rzymskim istniała także tradycja poszukiwania wybranki serca poprzez losowanie jej imienia.

Walentynki w Średniowieczu były bardziej popularne na południu Europy i jej zachodzie niż północy i wschodzie. Święto to zostało spopularyzowane w Wielkiej Brytanii, a potem i na całym świecie dzięki powieści Waltera Scotta o tytule „Piękne dziewczę z Perth”. W dziele została opisana historia miłości i wierności szkockiego rzemieślnika Harrego do najpiękniejszej dziewczyny w mieście – Katarzyny. Wedle tej powieści rycerze, którzy obdarzali białogłowy pocałunkiem byli jej wierni przez cały rok do momentu kolejnego spotkania. A kiedy po czasie spotykali się ponownie i uczucie między nimi nadal kwitło, zakochani brali ze sobą ślub.

Ciekawostka

Legenda głosi, ze biskup Walenty złamał zakaz wchodzenia w związki małżeńskie przez mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat wydany przez Cesarza Klaudiusza II Gockiego. Ksiądz pobłogosławił bowiem śluby młodych legionistów, w efekcie czego został wtrącony do więzienia. Przebywając w zamknięciu zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Cesarz dowiedziawszy się o tym zdecydował się uśmiercić biskupa, który to przed straceniem napisał do ukochanej list podpisany „od Twojego Walentego”. Egzekucja nastąpiła 14 lutego 269 roku naszej ery.

Walentynki w Zjednoczonym Królestwie

Pisanie miłosnych wierszy wyparło wcześniejszą tradycję panująca w Zjednoczonym Królestwie, która polegała na uprawianiu w dniu 14 lutego wróżb przypominających nasze rodzime Andrzejki. Spisywano bowiem nazwiska panienek i kawalerów na kartkach, aby dokonać potem losowania. Szczęśliwcy, których nazwiska wylosowano mieli się w ciągu roku pobrać. W XIX wieku wraz z rozwojem poczty, pocztówek i znaczków rosła popularność wysyłania miłosnych wyznań. Wraz z ekspansją szkockich i brytyjskich osadników do Ameryki walentynkowe tradycje rozwinęły się także za oceanem. Tam też święto to zostało skomercjalizowane.

„Wkrótce po Nowym Roku na wystawach w księgarniach, składach papieru, w sklepach z pocztówkami, w cukierniach – w Ameryce są rozłożone śliczne większe i mniejsze karteczki ozdobnie drukowane: na każdej jest serce lub nawet kilka serc […]. Same karteczki są wycięte również w kształcie serca. Ludzie kupują […] pudełka cukierków w kształcie serc i owe pudełka-serca, ładne karteczki, pocztówki wysyłają do znajomych na dzień 14 lutego. Sami też odbierają z radością karteczki z serdecznymi życzeniami. W ten dzień w wielu domach dla zaproszonych gości przystraja się stół w łańcuchy serc, podaje się ciastka w tym kształcie i odpowiednio ubrany tort”.

Moje Pisemko, 1934.

W naszym kraju świętowanie Walentynek upowszechniło się w latach 90. ubiegłego wieku. Wbrew panującej opinii święto to nie przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych, lecz ze wspomnianej wcześniej Wielkiej Brytanii.

Zwyczaje walentynkowe w Europie

Francja ustanowiła Święto Zakochanych świętem narodowym. Zamiast słodkości kobiety otrzymują bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru lub na koncert. Zakochani świętowanie kończą zazwyczaj romantyczną kolacją. Włosi kupują bliskim osobom odzież w kolorze czerwieni. Czesi świętują Walentynki dwa razy w roku. Tłumy zakochanych zawieszają na Moście Karola w Pradze kłódki, które stanowią symbol ich uczucia. Płaskorzeźbię św. Jana Nepomucena zakochani pocierają kilka razy, aby zapewnić sobie wierność ukochanej osoby.

Miłość – najsilniejsza siła tego świata

Współcześnie Dzień Zakochanych celebrowany jest w prawie każdym miejscu na świecie. Dzięki kolorowym pocztówkom, maskotkom, serduszkom i kwiatom Walentynki mają bardzo komercyjny charakter. O pielęgnowaniu miłości i wyznawaniu uczuć ukochanym osobom powinno się pamiętać przez cały rok, a nie tylko od święta. Jednak ten wyjątkowy dzień na pewno jest dla nas przypomnieniem o tym, że miłość jest najsilniejszą i najpiękniejszą siłą tego świata.

W pogoni za karierą, codziennymi sprawunkami, domowymi obowiązkami, opieką nad potomstwem zdarza się, że pielęgnowanie relacji i uczuć do naszego partnera schodzi na dalszy dalszy. Niezależnie od opresyjnego charakteru Walentynek można w tym święcie dostrzec znacznie więcej niż plastikowe czerwone serduszko. Taki dzień umożliwia nam bowiem refleksję o tym, kto w naszym życiu jest najważniejszy…

Z życzeniami nieskończonych pokładów miłości w Walentynki i każdy kolejny dzień roku,

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij