Konsola – mile widziany gość - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Konsola – mile widziany gość

Strona główna / Konsola – mile widziany gość
8 października 2020
Konsola – mile widziany gość

Konsola to mebel, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Jej magia polega na tym, że pięknie i dostojnie reprezentuje każde wnętrze, w którym zagości. Poznajcie proszę bliżej jej wdzięczną historię i ewolucję na przestrzeni wieków.

Konsola znaczy wspornik

Etymologia tego słowa odnosi się do francuskiego wyrazu „console” oznaczającego wspornik, czyli element architektoniczny wykonany z kamienia, cegieł lub drewna służący do podpierania balkonów, kolumn i rzeźb. Wspornik kształtem przypominał literę s lub wolutę (ślimacznicę), a jego funkcja miała charakter konstrukcyjno-dekoracyjny. Pierwsze konsole przypominające stoliki przytwierdzano do ścian właśnie za pomocą bogato zdobionych wsporników, od których wdzięczny mebel odziedziczył swoją nazwę.

Historia konsol i konsolek

Rodowód konsoli sięga drugiej połowy XVIII wieku – okresu panowania Ludwika XV – i wywodzi się wprost z francuskich, arystokratycznych dworów i pałaców. W epoce baroku i rokoka filigranowe konsole umieszczano pomiędzy oknami pod lustrem lub obrazami. Ich blat służył jako podstawa pod wazony, amfory, rzeźby, zegary i porcelanowe figurki. Blaty barokowych konsoli były drewniane lub marmurowe, a ich kształt przypominał kwadrę księżyca lub maleńki prostokąt. Zazwyczaj mocowano ją do ściany, a blat podtrzymywano za pomocą jednej lub dwóch bogato udekorowanych, pozłacanych nogach. Romantyczne konsole na falistych zgrabnych nóżkach królowały w okresie Ludwika Filipa I, a dumne i wręcz monumentalne wyglądem zapanowały w czasach świetności eklektyzmu. Po nich wkroczyły konsole w stylu biedermeier, które cieszyły się prostotą i pozbyły się nadmiaru ozdób na rzecz gładkiego fornirowania czy intarsjowania roślinnymi motywami. Niezwykle strojne konsole tworzono w stylu Art Nouveau, po którym w panowanie weszły proste w formach konsole typu Art Deco.

Do XIX wieku konsola pełniła przede wszystkim rolę dekoracyjną. W XIX wieku zyskiwała już jednak na samodzielności i coraz częściej występowała w czworonożnej odmianie.  Jej ranga wzbogacała się o nowe funkcjonalności – poza zdobieniem wnętrza, miała teraz pomagać w przechowywaniu kluczy, poczty i podręcznych drobiazgów domowników. Dojrzała, samodzielna konsola mogła stanąć w dowolnym miejscu w salonie i służyć także, jak dodatkowy, pomocniczy stół. Jej czasy świetności z rozmachem wróciły wraz z przełomem XX i XXI wieku.

Funkcje konsoli

Istotną funkcją konsoli było zapewnienie wnętrzu symetrii i harmonii za pomocą dekoracji stawianych na jej blacie. Konsola efektownie poradzi sobie z krótkimi odcinkami ściany, gdzie trudno wkomponować większe meble. Wdzięk i kultura konsoli wymaga, aby potraktować je z należytą powagą i wyeksponować w domowej przestrzeni. W holu konsola elegancko zaprasza gości do wejścia. W salonie uwodzi każdego kto na nią spojrzy. Najwierniejszą towarzyszką każdej kobiety będzie jednaj w sypialni (często w formie toaletki). Może także wcielić się w rolę malutkiego biurka, stolika pod telewizor, czy ozdoby zakrywającej mało strojne plecy salonowej sofy. Praktyczna i funkcjonalna stanie się jeśli w jej prostej konstrukcji pojawia się dodatkowa, dolna półka. 

Współczesne modele

Współczesną najbardziej tradycyjną wersję stanowi konsola drewniana w stylu ludwikowskim, której urody nadają fantazyjnie rzeźbione nogi. Ten jej rodzaj pięknie ozdobi wnętrza w stylu klasycznym, rustykalnym i skandynawskim. Doskonale prezentują się wśród naturalnych tkanin typu len czy jedwab. Mimo że do naszego domu doskonale pasowałaby złota konsola o marmurowym blacie, to moje serce skradła biała drewniana konsolka ze złotymi motywami marokańskiej koniczyny na malutkich szufladkach.

Konsole w kolorze srebra lub złota ze szklanym lub marmurowym blatem ozdobią wnętrza w stylu modern classic, nowojorskim czy glamour. Idealnie będą komponować się z lśniącymi, aksamitnymi, welurowymi miękkimi tkaninami. Metalowe konsole w ciemnych barwach sprawdzą się w industrialnych i loftowych. Konsole z geometrycznymi wzorami z ekstrawaganckich materiałów pięknie ozdobią przestrzenne, wysokie wnętrza.

Podsumowania słów kilka

Wybór stylu i aranżacji konsoli są podyktowana potrzebami wnętrza. Ten uroczy mebel nie potrzebuje wielu dodatków, aby dostojnie ozdabiać każdy typ wnętrza. Niezwykle elegancko wygląda w kompozycji z oświetlającą ją lampą, wdzięcznymi kwiatami, wzniosłymi świecznikami i świecami oraz fantazyjnymi rzeźbami. Uroda konsoli urzeka ludzkość od kilku stuleci. Współcześnie jej wdzięk rozkwita w wielu domowych przestrzeniach. Gdybyśmy potrafili przewidywać przyszłość bazując na przeszłych doświadczeniach konsoli, wydaje się, że miłować ją będą także i kolejne pokolenia koneserów.

(…) ileż w tych wszystkich meblach, przedmiotach, kryje się ludzkich dotknięć, spojrzeń, ileż bicia serc, westchnień, smutków, płaczów, przerażeń, naturalnie i uśmiechów, uniesień, wybuchów radości, jakkolwiek tych dużo mniej, tych jest zawsze mniej. 

Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskani fasoli

Wielu miłych chwil spędzonych w towarzystwie konsol i konsolek.

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij