Magiczna symbolika bożonarodzeniowej choinki
Jest bowiem choinka drzewkiem ofiarowanym bogu i przodkom w zamian za błogosławieństwo, urodzaj, obfitość, zdrowie i szczęście w miłości oraz chroni dom i jego mieszkańców przed działaniem złych duchów.
Katarzyna Smyk
Etymologia i historia strojenia choinki
Swoją nazwę choinka zawdzięcza słowu choina, które pierwotnie oznaczało ‘coś ostrego, sterczącego, igła, igliwie’, „gałęzie pokryte igliwem” i „młode drzewko iglaste – sosnę, jodłę, świerk”. Słowo <<choina>>pojawiło się w języku polskim w XVI wieku. Zielone Bożonarodzeniowe iglaki (świerki, jodły lub sosny) zaczęły pojawiać w Europie w XVI wieku symbolizując źródło życia, płodność i duchowe odrodzenie. Strojenie zimowego drzewka jest stosunkowo młodym obyczajem w tradycji chrześcijańskiej. Obyczaj ubierania choinki w papierowe ozdoby i rajskie jabłuszka przybył do nas Francji. Zwolennikiem strojenia drzewka był także twórca religii prostentanckiej Marcin Luter. W Polsce ubieranie choinki rozpowszechniło się w XVIII wieku w czasach zaborów – początkowo w miastach, a potem także na wsiach. W naszej rodzimej tradycji zwyczaj strojenia drzewka odbywa się w dniu Wigilii, zaś w kulturze anglosaskiej drzewko ubiera się rodzinnie już na kilka dni przed wigilijną wieczerzą.
Czarodziejskie dekoracje
To świąteczne drzewko jest pełne magicznej symboliki. Jej moc jednoczy, odradza i utrwala rodzinę. Widok, blask i czar choinki kreuje radosną atmosferę i uszczęśliwia każdego domownika. Czy przystrajając świąteczną choinkę wiecie jaką moc mają jej poszczególne elementy ubioru?
„Dzięki dekoracjom roślinnym choinka sprawia, że człowiek żyje długo (orzech, żołądź, szyszka, kwiat) i jest przy tym idealnie zdrowy (jabłko, orzech), płodny (orzech, szyszka), dokonuje mądrych wyborów (orzech, jabłko). Czuje się szczęśliwy (grzybek) i kochany (jabłko, orzech). Smakuje cielesnych przyjemności (jabłko), ale też wchodzi w kontakt z nadprzyrodzoną mocą boską (jabłko), która sprzyjając mu, zapewnia dostatek (owoce, jabłko, orzech, żołądź), także wzmagając urodzaj w nadchodzącym roku (owoce, szyszka).
Katarzyna Smyk
Aniołki
Aniołki i ich anielskie włosy wieszamy, aby opiekowały się naszym domostwem.
Bombki
Bombki mają zapewniać wszystkim zdrowie i urodę. Ich okrągły kształt ma symbolizować ciągłość i powtarzalność ludzkiego życia, odradzania się na nowo, nieskończoności i wieczności Boga. Ich pierwowzorem były rajskie jabłuszka i orzechy zawieszane na drzewku.
Cukierki
Słodkości symbolizują radość i szczęście.
Dzwonki
Dzwonki mają zwiastować dobre nowiny i radosne wydarzenia.
Gwiazda
Gwiazda na szczycie świeci, aby pomóc dotrzeć do domu Gościom przybywającym z dalekich stron. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która oświetlała Trzem Królom drogę do małego Jezuska w stajence.
Jemioła
Tradycja wieszania jemioły w Boże Narodzenie przybyła do nas z Wielkiej Brytanii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz godzą się zwaśnione ze sobą osoby.
Łańcuchy
Łańcuchy wieszamy po to, aby zacieśniać rodzinne więzi i ochraniać domowników.
Orzechy, grzybki, szyszki i żołędzie
Orzechy, szyszki i żołędzie i inne leśne symbole niosą siłę, urodzaj i dobrobyt.
Owoce – rajskie jabłuszka
Owoce zawieszane na choinki symbolizują dostatek, płodność i zdrowie. Jabłuszka zwiastują urodę, zdrowie i miłość.
Ptaszki
Ptaszki stanowią symbol szczęścia i radości, są bowiem posłańcami boskiej miłości i pokoju. Przylatują niosąc dobre nowiny, zwiastując radość i pomyślność.
Światełka
Światełka migoczą na choince, aby odwracać złe uroki i bronić domostwa przed złymi mocami. W symbolice chrześcijańskiej nowo narodzony Jezusek miał być światłem dla pogan.
Wieniec adwentowy
Wieniec symbolizuje wieczność Boga, która jest niczym okrąg – nie ma początku, ani końca. Wieniec wskazuje na oczekiwanie na narodzenie Jezusa.
Choinka pełna magii
To rajskie drzewko stanowi obraz naszych dziecięcych wspomnień. Obyczaj strojenia choinki pielęgnuje rodzinne tradycje. Już od dzieciństwa różnobarwne choinkowe ozdoby zostają w naszych umysłach jako bajkowe obrazy. Dbajmy o to, aby strojąc choinkę nie zabrakło na gałązkach czarodziejskich dekoracji, które wzmocnią i ochronią naszą rodzinę. Dekorując nasze bożonarodzeniowe drzewko warto pamiętać, jakie ozdoby na nim zawiesić, aby cały kolejny rok był pełen zdrowia, radości i urodzaju.
Z życzeniami rajskich drzewek pełnych blasku i magii,
Joanna
Źrodło: Katarzyna Smyk, 2009, „Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób”, Universitas, Kraków.