Otomana – orientalne siedzisko - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Otomana – orientalne siedzisko

Strona główna / Otomana – orientalne siedzisko
24 listopada 2020
Otomana – orientalne siedzisko

Otomana to rodzaj tapicerowanego siedziska, który powraca do łask i nadaje wnętrzu elegancji. Na arystokratyczny rodowód tego mebla składają się piękne linie, szykowne obicia i często występujące ozdobne buttony podkreślające jego styl. Otomana doskonale prezentuje się w każdym holu, salonie, sypialni, garderobie i łazience. Jest to mebel uniwersalny – tapicerowany będzie doskonały na co dzień, zaś obity skórą świetnie sprawdzi się w wytwornym biurze, a nawet w klubie. Warto poznać jego historię i współczesne funkcje zastosowania.

Historia otomany

Otomana przybyła do Europy z Imperium Osmańskiego <z francuskiego Ottomane Imperium> w XVIII wieku i szybko wkradła się na dworskie salony wraz z modą orientalną. W swojej pierwotnie formie wyglądała jak tapicerowany fotel lub sofa z plecami lub bez pleców, na którym wykładano poduszki i wałki, które pełniły funkcje poręczy. W XVIII wieku rozpowszechniła się na arystokratycznych dworach jako niewielkich rozmiarów sofa z niewielkim oparciem na niskich nóżkach.

Kopia francuskiej otomany z XVIII wieku, źródło: www.de.wikipedia.org.

W europejskich rezydencjach zaczęła przyjmować kształty okrągłe, prostokątne i ośmiokątne. Swoją popularność zawdzięcza prowadzeniu przez arystokrację klubowego życia. Otomanę charakteryzują nóżki, które w zależności od stylu, mogą przyjmować fantazyjne kształty. Niskie sprawiają wrażenie masywności, zaś lekko wygięte dodają lekkości temu meblowi. Otomany mogą także przyjmować formę skrzyń z funkcją przechowywania. Niektóre siedziska nie posiadają żadnych oparć i przyjmują formę tapicerowanej ławeczki (inaczej zwanej z francuskiego divanem).

Wybór otomany do wnętrza i jej funkcje

Otomana pierwotnie służyła jako leżanka, podnóżek lub stołek bez oparcia. Współcześnie może przyjmować różnorodne formy: niewielkiej sofy, siedziska, schowka do przechowywania rzeczy (jeśli posiada formę skrzyni), podnóżka, ławki a nawet stolika kawowego.

Jako niewielka sofa doskonale sprawdzi się w sypialni lub garderobie. Jako siedzisko bez oparcia będzie idealna do salonu, gdzie można przystawić ją do stolika kawowego, jeśli tylko zabraknie dla gości miejsc na sofie. W salonie będzie także doskonałym stolikiem, na którym można położyć tacę z kawą lub herbatą i ciastem. Ze względu na rozmiary otomanę można dostawić do fotela lub sofy, dzięki czemu będzie służyła naszemu relaksowi jako podnóżek.

Ciekawostka

Podobno najbardziej popularnym ottomanem na świecie jest ten pochodzący z kompletu wypoczynkowego Eames Lounge Chair and Ottoman, który został zaprojektowany przez małżeństwo projektantów Charlesa i Ray Eames w 1956 roku. Komplet fotela z podnóżek jest designerskim arcydziełem i można go nabyć za niebagatelną kwotę bliską 40,000 zł.

Można ją usytuować przy ścianie w holu, gdzie będzie zarówno pięknym siedziskiem, jak i funkcjonalną dekoracją. Posłuży nam wsparciem przy zakładaniu obuwia czy dopilnuje naszej torebki.

Jeśli otomana ma formę skrzyni, świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym jako schowek na zabawki, a w salonie ukryje stare gazety. W sypialni będzie skrytką na bieliznę lub miejscem do odkładania kapy, koca i poduszek.

W garderobie doskonale sprawdzi się jako siedzisko do toaletki, zaś w łazience stolik do odłożenia ubrań lub postawienia filiżanki z kawą lub herbatą.

Klasyka elegancji

Otomana zazwyczaj ma wysokość około 30 – 40 cm. Ze względu na swoje stosunkowo niewielkie gabaryty można ją swobodnie przenieść z miejsca na miejsce, tak aby służyła nam w różnych celach. Dzięki fantazyjnym kształtom i kolorom tapicerki ten mebel podkreśli styl oraz doda elegancji każdemu wnętrzu. Warto wzbogacić swoją domową przestrzeń szykowną otomaną, ponieważ odwdzięczy się nam na co dzień wieloma walorami.

Z życzeniami relaksujących doznań w towarzystwie otomany.

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij