Puf – czyli krótka historia stołka - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Puf – czyli krótka historia stołka

Strona główna / Puf – czyli krótka historia stołka
12 listopada 2020
Puf – czyli krótka historia stołka

Puf to rodzaj niewielkiego tapicerowanego siedziska, który dodaje elegancji każdemu wnętrzu. Powstał w wyniku skrzyżowania taboretu z poduszką, a współcześnie jest niezwykle popularnym elementem dekoracji przestrzeni w każdym stylu. Puf doskonale prezentuje się w holu, salonie, sypialni, garderobie i łazience, a nawet w ogrodzie i na tarasie. Ten niewielkich rozmiarów tapicerowany mebel jest doskonałym pomocnikiem w domowej przestrzeni. Warto poznać jego historię i współczesne funkcje zastosowania.

Historia pufa

Historia pufa sięga XVI wieku, kiedy to drewniany taboret postanowiono umilić poduszką. Taboret <z francuskiego tabouret> był niskim prostokątnym stołkiem i dał początek zarówno pufom, jak i krzesłom. Puf <z francuskiego pouf> oznaczał dokładnie miękki, tapicerowany w całości taboret w formie skrzyni.

Z czasem taborety z poduszkami zaczęły wzorować się na orientalnych otomanach, które przybyły do Europy z Imperium Osmańskiego. Pufy zaczęto ozdabiać dekoracyjnymi wzorzystymi obiciami, haftami i buttonami. Od tego czasu nieustannie wspierały wygodę domowników stając się meblem wypoczynkowym, ale także stanowiąc idealny mebel pomocniczy.

Wybór pufa do wnętrza i jego funkcje

Ten niewielki przenośny mebel może wcielać się w role siedziska, podnóżka, schowka i stolika kawowego. Sprawdzi się w każdym miejscu w domu. Współcześnie występuje praktycznie w każdym kolorze i potrafi dopasować się do wnętrza o różnorodnych stylach. Zazwyczaj przyjmuje formę walca lub klocka.

W przestrzeni o stylu skandynawskim najlepiej sprawdzi się biały, szary lub beżowy puf o kwadratowym, prostym kształcie. W mieszkaniu w stylu glamour odnajdą się pufy pastelowe (róże, fiolety), białe złote, srebrne i czarne – najlepiej ze świecącymi zdobieniami. Styl nowojorski i hamptons uwielbia pufy w kolorach bieli, niebieskiego, beżu i granatu. A boho polubi pufy beżowe i brązowe. Mnogość form, kształtów i zdobień sprawia, że z pewnością każdy odnajdzie swoją wymarzoną pufę.

Ciekawostka

Ten niewielki mebel wprowadza niemałe zamieszanie językowe. Jest to rzeczownik w formie męskiej (wprowadzony do polszczyzny na gramatyczny wzór francuskiego słowa le pouf). Należy zatem pamiętać, aby mówić: nie pufa a puf. W dopełniaczu liczby pojedynczej odmieniamy go jako: pufa lub pufu, zaś mnogiej – puf lub pufów.

Niewielki pomocnik

Pufy zazwyczaj mają wysokość około 30 – 40 cm, są lekkie, przenośne i niezwykle dekoracyjne. Warto wzbogacić swoją domową przestrzeń tym eleganckim meblem, ponieważ szybko stanie się naszym największym codziennym pomocnikiem i towarzyszem relaksu.

Z życzeniami relaksujących doznań w towarzystwie pufów,

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij