Stół wigilijny, obok pięknie przystrojonej choinki, to jedno z najważniejszych miejsc, w których spędzamy rodzinnie tych kilka świątecznych dni. To wokół niego gromadzimy się wspólnie przy wieczerzy, dzielimy opłatkiem, prowadzimy dyskusje i cieszymy się wspólną obecnością. Nawet jeśli tegoroczne w święta naszych Gości będziemy przyjmować wirtualnie poprzez telekonferencyjne rozmowy, warto udekorować go w sposób, który stworzy wyjątkowy, magiczny nastrój. Poznajcie bliżej moje sposoby, dzięki którym nasz wigilijny stół stanowi piękną ozdobę Świąt Bożego Narodzenia.
Kolorystyka dekoracji
Najważniejszą zasadą przy dekorowaniu stołu jest jego spójne skomponowanie z kolorystyką domowego wnętrza, tak aby nie tworzył on odrębnego akcentu. Ciemne wnętrza będą pięknie wyglądać w dekoracjach złotych. Jeśli w Waszym mieszkaniu królują neutralne barwy – beże, biele i szarości, możecie dopasować do nich zarówno dekoracje w takich paletach, jak:
- złoto–czerwień (bordo)–biel,
- złoto-czerwień-zieleń-biel,
- granatowy–czerwień–srebrny-biel,
- biel–srebro lub biel–złoto,
- fiolet-biel-srebro lub pudrowy róż-biel-złoto.
Nasze mieszkanie ma neutralną bazę – biel, beż i szarość, zaś dekoracje są w odcieniach złota oraz różu. Taka kolorystyka zobowiązuje do jej bezwzględnego stosowania także w sezonowych dekoracjach. Postanowiłam przygotować dla Was dwie propozycje kolorystyki świątecznego stołu – jedną w odcieniach złota i bieli, a drugą w różu i złocie.
Świąteczne tekstylia
Obrus. Doniosłość Świąt wymaga udekorowania stołu obrusem (nawet jeśli zazwyczaj Wasz stół nie jest nim na co dzień okryty). Najbardziej dostojny i tradycyjny jest obrus w kolorze bieli, która jest wspaniałym tłem dla wielobarwnych dekoracji. Obrus świąteczny może być zdobiony delikatnym wzorem wykonanym w kolorze złota lub srebra, aby podkreślić jego uroczysty charakter. Jeśli zdecydujecie na kolor, warto aby był on możliwie jednolity – złoto, czerwień, niebieski, a nawet czerń mogą wyglądać bardzo elegancko. Bezwzględnie należy pamiętać o zasadzie doboru wymiarów obrusa do wielkości stołu. Aby to uczynić należy do miary długości i szerokości doliczyć 20-25cm. Taka zasada pozwala na swobodę ruchów gości biesiadujących przy stole. Mój świąteczny stół ma wymiary 90 na 210 cm, dlatego obrus zakupiłam w rozmiarze 140 na 260 cm.
Bieżnik. Uroczysty charakter stołu podkreślić może także bieżnik położony wzdłuż długiego boku lub w poprzek stołu (w tym drugim przypadku należy go ułożyć pomiędzy krzesłami stojącymi na przeciw siebie). O ile elegancki obrus najlepiej aby był gładki lub w delikatne wzory, to bieżnik może być zdecydowanie bardziej od niego strojny. Pięknie prezentuje się w fakturach aksamitu, weluru, cekinów lub w bożonarodzeniowym nadruku. Długość bieżnika wybieramy podobnie, jak dla obrusu – powinien opadać do 20-25 cm poniżej blatu. Jego szerokość zazwyczaj wynosi 40-50 cm.
Serwety. Na eleganckim stole obowiązują serwety materiałowe, które występują w formie kwadratów (40 na 40 cm). lub prostokątów (30 na 40 cm). Zachęcam, aby były jak najbardziej klasyczne i bez wzorów. Możemy ułożyć z nich fantazyjne dekoracje niczym origami, tradycyjnie ozdobić opaską lub własnoręcznie przygotowaną ozdobą nawiązującą do stylistyki stołu.
Zastawa stołowa
Znani producenci serwisów porcelanowych tworzą specjalne świąteczne garnitury (Toys Delight Annual Christmas Edition Villeroy & Boch, Biała Maria Poisencja Rosenthala). Jeśli posiadamy taki bożonarodzeniowy serwis, będzie pięknie królował w święta. Sądzę, że na pięknie ozdobionym stole doskonale sprawdzi się zastawa w tradycyjnej bieli lub beżu. Osobiście pisałam już Wam o mojej miłości do Białej Marii Rosenthala. Ten serwis jest ponadczasowy i piękny na każdą porę roku i okazji. Na wigilijnym stole prezentuje się doskonale. Sztućce bez względu na to, czy są złote czy srebrne powinny być pięknie wypolerowane.
Szkło może być także bardziej strojne – nawiązywać do kolorystyki stołu, posiadać szlify lub świecące lamówki. Na świątecznym stole wyjątkowo sprawdzają się kryształowe kieliszki i szklanki, które odbijają światło płomieni świeci, tworząc tym samym magiczną aurę pełną iskierek i blasku.
Świece i świeczniki
Wigilijny stół powinien wprost tonąc w blasku świec, tworzyć przytulny klimat ocieplający ludzkie twarze, zachęcać do rodzinnych wspomnień i dyskusji. Wybierając świece i świeczniki warto pamiętać, aby miały one wysokość, która nie będzie zakrywać twarzy biesiadników. Dekoracje świąteczne na stole sprzyjające swobodnej i nieskrępowanej rozmowie osób siedzących vis a vis siebie powinny mieć wysokość 30-40 cm.
Figurki i świąteczne dekoracje
Centralna część stołu służy do zastawy serwującej dania. Tworząc dekoracje z bombek, figurek i wianków wywołujących uśmiech na twarzach biesiadników warto pozostawić odpowiednią przestrzeń na serwowane podczas wieczerzy dania. Opłatek i sianko można pięknie wyeksponować na specjalne poduszeczce.
Opłatek to symbol miłości, przyjaźni i pojednania. Dzielenie się opłatkiem rozpoczyna najstarszy Senior Domu, który dzieli się nim najpierw z dorosłymi, a potem z najmłodszymi gośćmi.
W okolicach stołach nie może zabraknąć wigilijnych kwiatów. Podczas świąt nie może zabraknąć poisencji, powszechnie nazywanej gwiazdą betlejemską, jemioły, ostrokrzewu lub choinkowych gałązek.
Miejsca przy stole
Tradycja pozostawiania przy stole dodatkowego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa jest ciągle żywa w naszym kraju. Warto zatem przygotować je z myślą o kimś, kogo nie może z nami być tego dnia. W religii chrześcijańskiej wierzy się, że Jezus Chrystus przychodzi do nas w Wigilię i siada właśnie na tym specjalnie przygotowanym miejscu.
Pamiętajmy także o miejscach dla dzieci. Dobrze, aby miały one swoje krzesełka, aby samodzielnie (a nie na kolanach rodziców) siedzieć przy stole. Jeśli najmłodsze dzieci posługują się jeszcze specjalnymi krzesełkami zostawmy i dla nich odpowiednią przestrzeń, tak aby rodzicie mogli spokojnie i bez trudu je nakarmić. Dla bezpieczeństwa maluchów warto odsunąć od nich gorące potrawy, szkło, talerze i sztućce. Zazwyczaj specjalne foteliki dla dzieci zajmują one tyle samo miejsca, ile krzesło dla dorosłego. Dzieci uczą się naszych tradycji jako pełnoprawni członkowie biesiadnej wspólnoty. Stworzenie dla nich specjalnych miejsc to objaw szacunku i miłości.
Święta wirtualne
Zazwyczaj kultura osobista nakazuje, aby przy spożywaniu posiłków przy stole wyłączyć telefonu i schować go w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał w cieszeniu się bliskością rodziny. W te święta siądziemy w wielu domach w dużym węższym gronie i będziemy łączyć się z bliskimi za pomocą komputerów, tabletów i telefonów. Aby wieczerza przebiegała w przyjemnej atmosferze warto kilka dni wcześniej zainstalować potrzebne aplikacje i przetestować działanie wirtualnego połączenia, tak aby już podczas samej wigilii połączenie się bliskich w telekonferencję nie stanowiło powodów do niepotrzebnego niepokoju.
Z życzeniami wspaniałych chwil przy wigilijnym stole pełnym blasku i rodzinnego ciepła,