Symbolika adwentowych dekoracji - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Symbolika adwentowych dekoracji

Strona główna / Symbolika adwentowych dekoracji
27 listopada 2020
Symbolika adwentowych dekoracji

Adwent w bezpośrednim tłumaczeniu z łacińskiego <adeventus> oznacza przyjście. W kościele katolickim na okres oczekiwań narodzin Jezusa Chrystusa przypadają cztery niedziele adwentowe. W pierwszą z nich (w tym roku przypadającą na 29 listopada) rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Od wieków tworzono liczne adwentowe dekoracje, które przypominały o potrzebie głębokiej refleksji i przygotowań wszystkich domowników do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Adwentowe dekoracje – wieniec, kalendarz i lampion adwentowy – są pełne pięknej symboliki, którą warto bliżej poznać.

Wieniec adwentowy

Wieńce adwentowe przygotowywano już w XIX wieku. Pomysł ich przygotowywania pochodzi rzekomo od Johanna Wicherna, pewnego duchownego z Hamburga, który w swoim domu pod sufitem powiesił ogromny sosnowy wieniec z 24 świecami, po jednej na każdy dzień adwentu. Z upływem lat tradycja uległa zmianie i zaczęto umieszczać na nim cztery świece symbolizujące kolejne niedziele adwentu. Wieniec adwentowy ułożony na stole, zawieszony na drzwiach lub suficie tworzy piękny świąteczny klima.

Zgodnie z tradycją każdej niedzieli adwentowej powinniśmy zapalić o jedną świecę więcej. Tradycyjny wieniec powinien być ozdobiony na czerwono za pomocą czerwonych świec i czerwonej kokardy do powieszenia. Wieniec adwentowy ma piękną, głęboką symbolikę. Kobiety przygotowywały wieńce od wieków na różne okazje w zależności od zmieniających się pór roku. Dzięki tworzeniu wieńców nawiązywały bezpośredni kontakt z naturą i jej żywiołami. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Jezusa Chrystusa. Zielone gałązki, z których pleciony jest wieniec oznaczają życie wieczne, nadzieję i jedność z naturą. Świece symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością, zaś okrągły kształt wieńca – nieustannie odradzający się cykl życia.

Każda ze świec symbolizuje różne wartości. Pierwsza jest symbolem przebaczenia i pokoju w naszych domach oraz sercach. Druga to symbol wiary wykraczającej poza logikę. Trzecia symbolizuje miłość do bliskich i przymierze z innymi ludźmi. Czwarta zaś oznacza nadzieję, że wszystko co nas spotyka ma głęboki sens i pojawia się po to, abyśmy mogli rosnąć oraz się rozwijać. Wszystkie świece palące się jednocześnie w Wigilię stanowią symbol przyjścia Jezusa Chrystusa.

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Tradycja przygotowywania kalendarza adwentowego pojawiła się w XIX wieku wśród protestantów, którzy na adwentowym wieńcu zamiast czterech świec zawieszali 24 małe woreczki, aby odliczać czas przyjścia dzieciątka Jezus. W woreczkach umieszczano maleńkie niespodzianki, które bardzo radowały dzieci. Do woreczków wkładano maleńkie zabawki, cukierki, ozdoby choinkowe, obrazki i fragmenty Pisma Świętego.

Ciekawostka

Pierwsza wzmianka o kalendarzu adwentowym pojawiła się w książce dla dzieci napisanej przez Elise Averdieck w 1851 roku. Drukowany kalendarz adwentowy po raz pierwszy wyprodukował Gerhard Lang w 1904 roku, a następnie projekt wzbogacił o ilustrację i dokonał jego komercjalizacji.

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe produkowano w niewielkiej ilości. Zaczęły one przyjmować różne style i gabaryty, najpopularniejsze były wzbogacone o maleńkie kawałki czekolady. Masowa produkcja spopularyzowała je także w innych krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.

Współczesne kalendarze adwentowe pozwalają odliczać dni od 1 grudnia do 24 grudnia i przyjmują najrozmaitsze formy. Mogą przyjmować one formę domków z drzwiczkami, szufladkami lub okienkami, które skrywają słodycze, kosmetyki, biżuterię, ubrania i wiele innych niespodzianek.

Z radością wspominam czasy dzieciństwa i moment, w którym z uśmiechem na twarzy otwierałam kolejne drzwiczki do czekoladowych niespodzianek w kalendarzu. Dziś sama przygotowuję kalendarze adwentowe spędzając czas w zadumie i przyjemności. W tym roku przygotowałam dwie wersje kalendarza – na choineczce z materiałowymi woreczkami oraz na organizerze woreczkami z papieru.

Lampion adwentowy

Tradycja przygotowania lampionu adwentowego wiąże się z uczestnictwem w roratach (mszach świętych odprawianych o świcie ku czci Najświętszej Marii Panny). Lampiony były przygotowywane własnoręcznie i miały formę czworoboku. Na każdej ze ścianek lampion ozdabiano symbolami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszczono świecę, aby oświetlała ona pierwszą część roratnej mszy, podczas której panuje symboliczna ciemność. Zgodnie z przypowieścią o roztropnych pannach, czekały one z zapalonymi lampionami na przyjście Jezusa Chrystusa.

Piękno ukryte w symbolach

Zimowe przesilenie obfitujące w długie ciemne noce i panująca pandemia sprawiają, że dziś większość z nas potrzebuje opieki, ciepła, ochrony i nadziei na przyszłość. Nie bez powodu to o tej porze roku świętujemy narodziny Jezusa Chrystusa, który przychodząc na świat przynosi nam wiarę, nadzieję i miłość. To piękne święto łączy rodziny przy każdym domowym stole, wzmacnia, ogrzewa i dodaje siły na trudne zimowe dni. Warto z tej okazji pięknie udekorować nasze domy i mieszkania wieńcami, kalendarzami, lampionami i innymi symbolami świąt. Dzięki tym pięknym i magicznym symbolom wykreujemy atmosferę sprzyjającą oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w głębokiej zadumie oraz nieukrywanej radości.

Z życzeniami pełnych radości i refleksji adwentowych przygotowań…

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij