Obyczaje

Mikołajki – święto małych i dużych dzieci

Mikołajki to urokliwe święto, które obchodzi się 6 grudnia ku czci imienin świętego Biskupa Mikołaja z Miry. Na ten szczególny dzień w roku czekają wszystkie małe i duże grzeczne dzieci. Przygotowują przy swoich łóżkach wyczyszczone buty, wieszają skarpety świąteczne i wypatrują w oknie Świętego Mikołaja z workiem prezentów. Ten dzień przynosi wiele radości… a czy wiecie skąd wzięło się celebrowanie Mikołajek? Poznajcie niezwykłą historię Świętego Mikołaja i jego święta.

Legenda głosi…

Legenda głosi, że zwyczaj wręczenia prezentów w Mikołajki ma swój rodowód w Średniowieczu. Jedno z popularnych przedstawień wystawianych tego dnia opowiadało historię o tym, że Mikołaj będący kandydatem na biskupa pomógł swojemu chciwemu sąsiadowi. Jego sąsiad stracił majątek swojego życia i nie mógł żadnej z trzech córek zapewnić posagu niezbędnego do wyjścia za mąż. Mikołaj dowiedziawszy o tej sytuacji, co noc wrzucał do domu sąsiada pieniądze na posag dla każdej z dziewcząt. Pozwoliło to uchronić cnotę córek i spowodowało diametralną zmianę w postawie ich ojca, który zaczął żyć zgodnie z przykazaniami.

Prawdziwy Święty Mikołaj

Od IX wieku Święty Mikołaj w świecie chrześcijańskim był czczony jako cudotwórca i aż do XIX wieku 6 grudnia był dniem wolnym od pracy. Święty Mikołaj jako postać historyczna urodził się około 250 roku naszej ery na terenach współczesnej Turcji. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny. Święty Mikołaj swój majątek po śmierci rodziców rozdał potrzebującym, a sam został biskupem w diecezji Miry. Był prześladowany i więziony przez cesarza Dioklecjana. Do rodzinnych stron powrócił dopiero po uprawomocnieniu wyroku cesarza Konstantyna.

Atrybuty Świętego Mikołaja

Współcześnie Święty Mikołaj kojarzy się z długą siwą brodą, czerwonym strojem ozdobionym białym futrem, dużym czarnym pasem i butami, długą czerwoną czapką z pomponem i workiem prezentów. Według legendy jego strój był jednak bardziej strojny. Mikołaj na głowie nosił mitrę (wysokie liturgiczne nakrycie głowy), w ręku nosił pastorał (wysoką laskę zakończoną wzorem ślimaka – symbol biskupów) oraz przebrany był w długą czerwoną szatę.

W Wigilię 6 grudnia przynosił grzecznym dzieciom słodycze, orzechy i owoce, zaś niegrzeczne karał pastorałem. Współcześnie z nocy z 5 na 6 grudnia ten niezwykły Święty przychodzi do domu każdego dziecka i zostawia mu niespodziankę pod poduszką, w bucie stojącym przy łóżku lub w dużej skarpecie wiszącej przy kominku.

List do Świętego Mikołaja

Amerykańska wizja Świętego Mikołaja rozpowszechniła się w latach 30. XX wieku. Zakłada ona, że fabryka Świętego Mikołaja mieści się w Finlandii w Rovaniemi (w Laponii). Jego biuro można znaleźć pod adresem: FI-96930 Arctic Circle, Rovaniemi, Finland. Każde dziecko może do niego napisać i wysłać list, aby mieć pewność, że Mikołaj będzie wiedział o jakim podarunku ono marzy. W fabryce jak w krainie czarów wraz z Mikołajem mieszkają urocze elfy, które pomagają mu w przygotowaniu prezentów dla wszystkich dzieci na świecie.

Skąd się wziął renifer Rudolf?

Renifer Rudolf – najważniejszy pomocnik Świętego Mikołaja – został wykreowany przez domy towarowe Montgomery Ward, które potrzebowały interesującej opowieści zwiększającej świąteczne obroty. I tak od 1939 roku Rudolf i jego czerwony nosek są słynne na całym świecie. To on stoi na czele orszaku reniferów, które niosą po całym świecie sanie Świętego Mikołaja.

Dzwoneczkami, dzwoneczkami

brzęczę dzyń, dzyń, dzyń.

No i pędzę pod gwiazdami,

a mój zaprzęg lśni.

<Święty Mikołaj>

Radość z obdarowywania w innych krajach

W wielu krajach praktykowane są różne zwyczaje dotyczące wręczenia dzieciom świątecznych prezentów. W Holandii Mikołaj wręcza dzieciom czekoladowe literki, które natomiast pozostawiają marchew albo siano dla konia Mikołaja o imieniu Sinterklaas, który może się odrobinę nimi posilić latając ze świętym od komina do komina. Rosyjskie dzieci obdarowywane są przez Dziadka Mroza w długim kożuchu dopiero w Nowy Rok. We Włoszech w Święto Trzech Króli prezenty przynosi dzieciom Wiedźma Befana o zakrzywionym nosie. Francuskie dzieci czekają natomiast na bożonarodzeniowego dziadka Pere Noel. W Szwecji dzieciom w Boże Narodzenie przekazuje prezenty skrzat Jultomte. W Stanach Zjednoczonych Mikołaj pozostawia dzieciom prezenty w Mikołajki w skarpetach rozwieszonych przy kominku. Mikuláš w Czechach i na Słowacji przynosi dzieciom podarunki, aby pozostawić je na parapetach lub w butach.

Piękne wspomnienia

Przygotowywanie dzieciom niespodzianek z okazji Mikołajek to radosny zwyczaj, który wywołuje prawdziwy i szczery uśmiech na ich twarzach. To także dzień, w którym niespodziankę można sprawić wszystkich dorosłym domownikom, bo przecież byli oni grzeczni przez cały rok, prawda? 🙂

Wystarczyło przecież pamiętać, że dorośli tak naprawdę nigdy nie przestali być dziećmi!

<Elżbieta Jarmołkiewicz, Pracowity Dzień Świętego Mikołaja>

Wszystkim małym i dużym dzieciom życzę z okazji Mikołajek wspaniałych i radosnych podarunków,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *