Aranżacje stołów

Stół pachnący majem

maj pachnie bzem, zwanym częściej lilakiem. Dla mnie lilak, chyba zawsze będzie bzem. Taki bez rósł w ogrodzie w moim domu rodzinnym. Był pięknie purpurowy, zachwycał zapachem i wspinał się radośnie ku niebu. Dziś on jest moją inspiracją do fioletowej aranżacji wiosennego stołu.

Fiolet w roli głównej

Najmodniejszy w tym roku kolor – veriperi, to fiolet mający w sobie coś z sentymentalnego błękitu i kreatywnie budzającej czerwieni. Kolor ten nieustannie mnie zachwyca, a co symbolizuje królewska pupura i jak wprowadzić je do wnętrza pisałam już na moim blogu w tym artykule: “królewska purpura”. W tej aranżacji stołu to fiolet króluje i naprawdę nic z nim nie konkuruje.

Aranżacja stołu

Stół przyozdobiłam fioletowym bawełnianym obrusem od marki Jotex, od której także pochodzą piękne serwety. Serwety przyozdobiłam pierścieniami w formie kwiatków, które dawno temu zakupiłam na westing.pl. Na srebrnym podtalerzach umieściłam ażurowe porcelanowe talerzyki z kolekcji Clara Ivory od Villa Italia Polska. Do tego srebrne sztućce marki Gerlach, aby nie przytłumiły nadmiernie fioletu. W szklanych świecznikach spiralne pastelowe świecie. W wazonach kwitnie bez, zwany lilakiem… i nic więcej już na stole nie potrzeba…

Rwanie bzu
Narwali bzu, naszarpali,
Nadarli go, natargali,
Nanieśli świeżego, mokrego,
Białego i tego bzowego.

Liści tam - rwetes, olśnienie,
Kwiecia - gąszcz, zatrzęsienie,
Pachnie kropliste po uszy
I ptak się wśród zawieruszył.

Jak rwali zacietrzewieni
W rozgardiaszu zieleni,
To się narwany więzień
Wtrzepotał, wplątał w gałęzie.

Śmiechem się bez zanosi:
A kto cię tutaj prosił?
A on, zieleń śpiewając,
Zarośla ćwierkiem zrosił.

Głowę w bzy - na stracenie,
W szalejące więzienie,
W zapach, w perły i dreszcze!
Rwijcie, nieście mi jeszcze!
<Julian Tuwim>

Joanna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *