Magia dekorowania, Meble i dekoracje

Drewniane pergole i donice ogrodowe

Wiosną na naszych tarasach i ogrodowych pojawią się wytęsknione roślinki oraz kwiaty. W ubiegłym roku zdecydowałam się na posadzenie roślin w dużych drewnianych donicach tarasowych Flamingo od Modern Classic Home. W tym roku dodatkowo pojawiły się u nas drewniane pergole Windsor. W tym artykule opowiem Wam o kwestiach technicznych obydwu rozwiązań i nasadzeniach.

Donice Flamingo – nasadzenia

Drewniane donice Flamingo od Modern Classic Home są średnio ciężkie. Niezwykle spodobał nam się ich styl nawiązujący do amerykańskich ogrodów w stylu hamptons, w których kwitną piękne hortensje. My w słonecznej części tarasu zdecydowaliśmy się posadzić w nich wierzby hacuro, których listki przypominają piórka w stylu flamingów… W zacienionej części ogrodu w donich flamingo zdecydowaliśmy się posadzić piękne hortensje o gatunku rembrandt, które najpierw kwitną na zielono, a potem wypuszczają fuksjowe kwiaty. Już nie mogę się doczekać jak rozkwitną.

Donice Flamingo – kwestie techniczne

Drewniane donice ogrodowe prezentują się istotnie subtelniej w porównaniu do do donic z tworzywa sztucznego, ceramicznych, betonowych czy stalowych. Zazwyczaj wykonywane są z drewna świerkowego, heblowane i malowane. I tak jest w przypadku donic Flamingo. Ich zaletą jest to, że można często zamówić je na wymiar dostosowując idealnie do wielkości roślin. Zazwyczaj mogą zostać docieplone styropianem, wyłożone folią. Warto abym miały specjalne podkładki antypoślizgowe i zabezpieczające donice od powierzchni ziemi, a także otwory odpływowe. Do takich donic można zamontować kółka, aby ułatwić ich przesuwanie. Aby pięknie prezentowały się co roku wymagają one odpowiedniej konserwacji drewna. Nasze donice mają rozmiar 50 cm na 50 cm na 50 cm.

Pergole Windsor – nasadzenia

W tym roku nasze tarasy zdecydowaliśmy się także drewnianymi pergolami Windsor inspirowanymi ogrodami angielskimi. Zależało na tym, aby pergole zabezpieczyły nas nieco przed wiatrem, a także osłoniły nasze tarasy, aby zapewnić większą intymność. W pergolach można posadzić wiele ciekawych gatunków roślin pnących, lecz należy do nich mieć i rękę i serce. My wybraliśmy różne kolory powojników, które w polskich warunkach atmosferycznych sprawdzą się idealnie. Jako, że donice pergoli są duże od frontu przed powojnikami posadziliśmy mniejsze kwiatki, które dodają ozdoby – w zacienionej części ogrodu posadziliśmy begonie, zaś w tej bardziej słonecznej pelargonie.

Pergole Windsor – kwestie techniczne

Drewniane pergole ogrodowe są piękną dekoracją każdego ogrodu i tarasu, zacieniają, osłaniają przed wiatrem i dodają intymności. Pergole Windsor wykonano z drewna świerkowego, drewno pomalowano na kolor biały (zarówno donice, jak i pergole w sklepie Modern Classic Home można zamówić na w różnych kolorach i o różnych wymiarach). Donice pergoli zostały docieplone styropianem, wyłożone folią izolującą, stworzono w nich także otwory odpływowe. Do pergoli zamontowano kółka, aby ułatwić ich przesuwanie. Nasze pergole mają 187 cm wysokości, są szerokie na 50 cm, a ich długość dostosowaliśmy na naszych potrzeb (jedne mają 120 cm, drugie 140 cm).

Kwitnący taras

Niezwykle cieszę się, że nasze tarasy już się zazieleniły, a niebawem będą mienić się wieloma kolorami kwiatów. Uwielbiam tę pory roku właśnie ze względu na to, że możemy obcować więcej z naturą, cieszyć się soczystą zielenią traw, drzew i roślin. Wierzę, że nasz ogród będzie pięknie kwitnął i cieszył nas przez cały sezon. Takich małych, wielkich radości i Wam moi Mili życzę.

Z majowymi pozdrowieniami,

Joanna

Odniesienia:

  1. Donice ogrodowe – model Flamingo
  2. Pergole ogrodowe – model Windsor
  3. Producent donic i pergoli ogrodowych – marka Modern Classic Home

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *