Magia dekorowania

Srebro – złoto, które osiwiało

Barwa srebrna to metaliczny odcień koloru szarego. Srebro to rodzaj szlachetnego kruszywa, które od wieków było kojarzone z bogactwem. Były w historii takie dzieje, że srebra pożądano bardziej od złota. Dziś srebro ustępuje złotu pierwszego miejsca na podium. Jako kruszywo ma najjaśniejszy odcień, ze wszystkich metali, odbija światło i przewodzi ciepło. Ma w sobie niewątpliwie ukrytą moc, ciekawą historię i intrygującą symbolikę.

Historia srebrnego koloru i etymologia

Złoża srebra odkryto około 7 tysięcy lat temu. Jednak dopiero od 3 000 roku p.n.e. nauczono się oddzielać ten metal szlachetny od innych elementów takich, jak: siarka, ołów, cynk czy miedź. W czasach Starożytnego Egiptu i Średniowiecznej Europy srebro było nawet cenniejsze od złota. Ceniono je jako metal szlachetny, używano jako waluty, produkowano z niego biżuterię, naczynia i sztućce. Właściwości lecznicze i bakteriobójcze srebra opisywał sam Hipokrates, a Fenicjanie przechowywali wodę, wino i ocet w naczyniach wykonanych ze srebra.

Nazwa <srebro> reprezentuje zapożyczenia wywodzące się z Półwyspu Iberyjskiego (iber. silarzillar, zilhar, zidar) i związane z wędrówką Gotów do Hiszpanii. Srebro oznaczane jest na tablicy Mendelejewa jako Ag (od słowa łac. argentum odnoszącego się do argentytu, minerału, przy którym było obecne srebro). Najwięcej światowych złóż srebra znajduje się w Meksyku, Peru i Chinach. Nazwa kraju Argentyna pochodzi właśnie od łacińskiego słowa <argentum> oznaczającego srebro.

Pierwsze kopalnie srebra w Polsce powstały w czasach Średniowiecza. Współcześnie w Polsce tylko jedna z kopalni – usytuowana w Tarnowskich Górach – została poddana do zwiedzania przez turystów. Polska jest największym w Europie producentem srebra.

Ciekawostka

Pochodzenie nazwy Argentyna jest związane z legendą o Sierra del Plata (Srebrne Góry), rozpowszechnioną pomiędzy konkwistadorami. Portugalscy konkwistadorzy z Brazylii – w poszukiwaniu srebra – prowadzili ekspansję w kierunku południowym i zachodnim. Jeszcze pod koniec XVIII wieku słowo <argentum> to było używane powszechnie dla określenia wszystkiego związanego z Río de la Plata, jego doliną, terytorium i ludnością (Dolina la Platy).

Choroba arystokracji

Srebro od setek lat było wykorzystywane do produkcji zastawy stołowej. Nadmierne stosowanie srebra w codziennym życiu (puchary, talerze, sztućce, wanny) przez zamożnych ludzi mogło powodować tzw. „chorobę arystokracji”. Srebro i jego związku mogą być wchłaniane do układu krwionośnego powodując srebrzycę – czyli przebarwienie skóry, oczu i błon śluzowych na kolor niebieskoszary. Stan ten rzekomo nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, lecz szpeci wygląd człowieka i jest zazwyczaj nieodwracalny.

Ciekawostka

Sformułowanie „żywe srebro” zostało zastosowane w odniesieniu do rtęci, której nazwa w języku greckim oznacza <hydragyros>, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „płynne srebro”. Od tego greckiego wyrazu wywodzi się także symbol rtęci, widoczny na tablicy Mendelejewa jako Hg.

Magiczna moc i symbolika srebra

Kobiety chcące zajść w ciążę, spodziewające się dziecka lub mające kogoś pod swoją opieką powinny nosić srebro. Dawniej uważano, że jego moc chroni przed wilkołakami i wampirami. Zgodnie z wierzeniami w starożytnych Chinach, srebrne naszyjniki miały moc odpędzania złych duchów.

Od Średniowiecza srebra używano do dezynfekcji wody i konserwowania żywności, a także do leczenia oparzeń i ran. Marynarze podczas długich wypraw umieszczali srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały dłużej świeżość. Srebro jest środkiem bakteriobójczym, dzięki czemu zapobiega powstawaniu przykrego zapachu i obniża ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Jak łączyć srebro z innymi kolorami?

Srebro pasuje do większości kolorów i uwielbia się ze szkłem. Oryginalnym mariażem jest zestawienie srebra z ciepłym drewnem, która łagodzi srebrny chłód. Bardzo elegancki duet srebro tworzy z czernią – kreując eleganckie, szykowne wrażenie. Srebro uwielbia się z bielą, wraz którą rozjaśnia wnętrze i stanowi świetne uzupełnienie ciemniejszych wnętrz.

Srebro doskonale prezentuje się z purpurą, różem, żółcią, bordo czy oranżem. Wydobywa blask tych odważnych barw. Pięknie będzie prezentowało się z zielenią i błękitem. Srebro lubi się z szarościami, kremami i ecru. Srebro lubi się szlachetnym marmurem i eleganckimi połyskującymi tkaninami. Odważnym i bardzo ciekawym połączeniem jest zestawienie srebra ze złotem.

Srebro we wnętrzach

Srebro doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. To kolor obecny we wnętrzach o stylu glamour, jak i minimalistycznych. Ta szlachetna barwa wprowadza do przestrzeni elegancję, jasność i romantyzm. Optycznie koryguje przestrzeń – powiększając ją. Srebrne dekoracje można wprowadzić do wnętrza za pomocą luster, ram stolików kawowych, szklanych mebli, sztućców, klamek, uchwytów czy armatury. Doskonale będzie prezentowało się także w postaci drobnych dekoracji – tac i świeczników.

Ciekawostka

Lustra wymagające jak najwyższego współczynnika odbicia światła są pokrywane srebrem (srebrzone), aczkolwiek w zwykłych lustrach częściej stosuje się aluminium.

Oddziaływanie srebra na psychikę oraz symbolika

Srebro jest w wielu kulturach powiązane z księżycem. Alchemicy zaczęli przyrównywać srebro do Księżyca (srebrnego globu świecącego na niebie) i wiązali je z kobiecą energią. Ten kobiecy metal sprzyja duchowemu rozwojowi. Symbolizuje czystość, kobiecość, przejrzystość, koncentrację, honor, szlachetność, cel życia, szczerość, ciepło i otwarcie na innych ludzi. Łagodzi ono emocje, pomaga przyjaźnie nastawić się do innych.

Noszący srebrną biżuterię są postrzegani jako skromni i uczciwi oraz zainteresowani rozwojem duchowym. Srebro pomaga dostrzec to, co niewidzialne dla innych dlatego lubią je wróżbici.

Osoby preferujące kolor srebrny są honorowe, rycerskie, romantyczne i godne zaufania. Osoby lubiące srebrny doszukują się w innych ludziach dobrach i chronią innych. Nie wychylają się z tłumu, czekają aż blask sam do nich przyjdzie.

Najbardziej honorowa z barw

Srebro kolor honoru, pełen elegancji i czystości. Zestawione z innymi barwami nadaje im blasku. To barwa, która w magiczny sposób dobry styl wyczaruje we wnętrzach o każdej stylistyce. Jestem wierna złotu we wnętrzach, lecz srebro nieustannie wkrada się do naszego domu i promiennie je przemycam – w szklanych meblach i lustrzanych dodatkach…

Z życzeniami romantycznych chwil w towarzystwie srebra.

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *