Obyczaje

Historia walentynkowego święta

Walentynki to święto zakochanych, które corocznie przypada 14 lutego. Zwyczajem celebrowanym tego dnia jest wysyłanie listów zawierających miłosne deklaracje i wiersze. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty – biskup i męczennik kościoła chrześcijańskiego, który był czczony szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Czy wiecie z jakiego powodu Święty Walenty stał się patronem zakochanych? Poznajcie historię tego tego święta i tradycje z nim związane.

Historia walentynkowego święta

Źródła sięgające Starożytnego Rzymu podają, że w dniach 14-15 luty podczas tzw. luperkalii celebrowano święto Junony – bogini kobiet i miłości oraz Pana – bożka przyrody. W Cesarstwie Rzymskim istniała także tradycja poszukiwania wybranki serca poprzez losowanie jej imienia.

Walentynki w Średniowieczu były bardziej popularne na południu Europy i jej zachodzie niż północy i wschodzie. Święto to zostało spopularyzowane w Wielkiej Brytanii, a potem i na całym świecie dzięki powieści Waltera Scotta o tytule „Piękne dziewczę z Perth”. W dziele została opisana historia miłości i wierności szkockiego rzemieślnika Harrego do najpiękniejszej dziewczyny w mieście – Katarzyny. Wedle tej powieści rycerze, którzy obdarzali białogłowy pocałunkiem byli jej wierni przez cały rok do momentu kolejnego spotkania. A kiedy po czasie spotykali się ponownie i uczucie między nimi nadal kwitło, zakochani brali ze sobą ślub.

Ciekawostka

Legenda głosi, ze biskup Walenty złamał zakaz wchodzenia w związki małżeńskie przez mężczyzn w wieku od 18 do 37 lat wydany przez Cesarza Klaudiusza II Gockiego. Ksiądz pobłogosławił bowiem śluby młodych legionistów, w efekcie czego został wtrącony do więzienia. Przebywając w zamknięciu zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Cesarz dowiedziawszy się o tym zdecydował się uśmiercić biskupa, który to przed straceniem napisał do ukochanej list podpisany „od Twojego Walentego”. Egzekucja nastąpiła 14 lutego 269 roku naszej ery.

Walentynki w Zjednoczonym Królestwie

Pisanie miłosnych wierszy wyparło wcześniejszą tradycję panująca w Zjednoczonym Królestwie, która polegała na uprawianiu w dniu 14 lutego wróżb przypominających nasze rodzime Andrzejki. Spisywano bowiem nazwiska panienek i kawalerów na kartkach, aby dokonać potem losowania. Szczęśliwcy, których nazwiska wylosowano mieli się w ciągu roku pobrać. W XIX wieku wraz z rozwojem poczty, pocztówek i znaczków rosła popularność wysyłania miłosnych wyznań. Wraz z ekspansją szkockich i brytyjskich osadników do Ameryki walentynkowe tradycje rozwinęły się także za oceanem. Tam też święto to zostało skomercjalizowane.

„Wkrótce po Nowym Roku na wystawach w księgarniach, składach papieru, w sklepach z pocztówkami, w cukierniach – w Ameryce są rozłożone śliczne większe i mniejsze karteczki ozdobnie drukowane: na każdej jest serce lub nawet kilka serc […]. Same karteczki są wycięte również w kształcie serca. Ludzie kupują […] pudełka cukierków w kształcie serc i owe pudełka-serca, ładne karteczki, pocztówki wysyłają do znajomych na dzień 14 lutego. Sami też odbierają z radością karteczki z serdecznymi życzeniami. W ten dzień w wielu domach dla zaproszonych gości przystraja się stół w łańcuchy serc, podaje się ciastka w tym kształcie i odpowiednio ubrany tort”.

Moje Pisemko, 1934.

W naszym kraju świętowanie Walentynek upowszechniło się w latach 90. ubiegłego wieku. Wbrew panującej opinii święto to nie przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych, lecz ze wspomnianej wcześniej Wielkiej Brytanii.

Zwyczaje walentynkowe w Europie

Francja ustanowiła Święto Zakochanych świętem narodowym. Zamiast słodkości kobiety otrzymują bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru lub na koncert. Zakochani świętowanie kończą zazwyczaj romantyczną kolacją. Włosi kupują bliskim osobom odzież w kolorze czerwieni. Czesi świętują Walentynki dwa razy w roku. Tłumy zakochanych zawieszają na Moście Karola w Pradze kłódki, które stanowią symbol ich uczucia. Płaskorzeźbię św. Jana Nepomucena zakochani pocierają kilka razy, aby zapewnić sobie wierność ukochanej osoby.

Miłość – najsilniejsza siła tego świata

Współcześnie Dzień Zakochanych celebrowany jest w prawie każdym miejscu na świecie. Dzięki kolorowym pocztówkom, maskotkom, serduszkom i kwiatom Walentynki mają bardzo komercyjny charakter. O pielęgnowaniu miłości i wyznawaniu uczuć ukochanym osobom powinno się pamiętać przez cały rok, a nie tylko od święta. Jednak ten wyjątkowy dzień na pewno jest dla nas przypomnieniem o tym, że miłość jest najsilniejszą i najpiękniejszą siłą tego świata.

W pogoni za karierą, codziennymi sprawunkami, domowymi obowiązkami, opieką nad potomstwem zdarza się, że pielęgnowanie relacji i uczuć do naszego partnera schodzi na dalszy dalszy. Niezależnie od opresyjnego charakteru Walentynek można w tym święcie dostrzec znacznie więcej niż plastikowe czerwone serduszko. Taki dzień umożliwia nam bowiem refleksję o tym, kto w naszym życiu jest najważniejszy…

Z życzeniami nieskończonych pokładów miłości w Walentynki i każdy kolejny dzień roku,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *