Stoliczku nakryj się – świece i drobne dekoracje
Organizując przyjęcie należy zadbać o miłą atmosferę i pięknie przyozdobiony stół. Nakrycie do stołu (z francuskiego couvert) to przedmioty, które ustawiamy na stole jeszcze przed przybyciem gości. Kiedy rozłożymy na stole obrus i serwety, serwis, sztućce i szkło warto pomyśleć o dodatkach, które podkreślą charakter naszego przyjęcia. To ostatni artykuł z cyklu „Stoliczku nakryj się” i najbardziej przyjemny.
Harmonijna stylistyka
Wszystkie wykorzystane przez nas elementy dekoracyjne powinny tworzyć harmonijną i symetryczną jedność. Dobrze aby współgrały ze sobą kolorystycznie i tematycznie. Na stole powinny znajdować kwiaty i świece oraz ewentualne drobne dekoracje nawiązujące do charakteru uroczystości. Ozdoby nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zasłaniały gościom pola widzenia, a ich stylistyka powinna współgrać z charakterem spotkania. Okrągły i kwadratowy kształt najlepiej prezentuje się z dekoracjami zaaranżowanymi w punkcie centralnym. Stoły owalne i prostokątne mogą zostać ozdobione dodatkami wzdłuż linii środka lub w dwóch miejscach bliżej krańców stołów, tak aby pozostawić centrum blatu dla półmisków i innych naczyń serwisowych.
Świece
Nie uwierzy pan, sprawia mi przykrość, gdy muszę świecę zgasić. Mam wrażenie, jakbym przerywał jej życie. Jakby coś nagle się skończyło, a nic już się nie miało zacząć. Jakbym w sobie coś zgasił. Nie wiem, jak to panu wytłumaczyć.
<Wiesław Myśliwski>
Płomień świec uspokaja, nadaje przyjęciu uroczystą atmosferę i przyjemnie rozświetla oczy. To również symbol, którego nie może zabraknąć na eleganckim przyjęciu. Odkąd człowiek nauczył się wskrzeszać ogień, ludzie gromadzili się wokół niego, aby odbyć wspólny posiłek. Świece powinny palić się jednolicie bez dymienia i być ustawione w sposób nie utrudniający prowadzenia konwersacji między gośćmi siedzącymi na przeciwko siebie.
Ciekawostka
Opieka nad ogniskiem domowym leży w gestii gospodyni. To ona symbolicznie powinna wskrzesić płomień świec przed uroczystym przyjęciem. Świece powinny zostać zapalone na kilkanaście minut przed przybyciem gości, aby zapach towarzyszący ich rozpalaniu zdążył wywietrzeć.
Kwiaty
Kwiaty mają tajemniczy i subtelny wpływ na uczucia, podobnie jak niektóre melodie muzyczne. Rozluźniają napięcie umysłu. Szybko rozpuszczają jego sztywność.
<Henry Beecher>
Na przyjęciu bufetowym można udekorować na dwóch końcach stołach. Na stole przygotowanym na przyjęcie ośmiu gości doskonale sprawdzi jedna centralnie ustawiona kompozycja kwiatowa. Kwiaty powinny być umieszczone w niskich wazonach. Wysokość bukietu nie powinna przekraczać 30 cm, tak aby osoby siedzące na przeciwko siebie mogły się widzieć i swobodnie porozumiewać. Kwiaty postawione na stole nie powinny intensywnie pachnieć, aby nie narażać gości na ból głowy. Na jasnych obrusach pięknie wyglądać będą wyraziste kolorystyczne kwiaty, na wielobarwnych lub wzorzystych odwrotnie – lepiej sprawdzą się pastelowe odcienie bukietów.
Kwiaty powinny nawiązywać do okazji przyjęcia. Na zimowe i bożonarodzeniowe ozdoby doskonale nadadzą się poisencja (powszechnie znana jako gwiazda betlejemska), ostrokrzew i iglaste gałązki. Na wielkanocne okazje świetne sprawdzą się tulipany, bazie kotki, czyli gałązki wierzby. Latem pięknie będą wyglądać piwonie, konwalie, kalie, róże, hortensje, gladiole i lawenda. Jesienią stół możemy przyozdobić aksamitkami, astrami, dalie, wrzosami, które warto zaaranżować z dodatkiem jesiennych liści i gałązek.
Pozostałe dekoracje
Ozdoby przygotowane na specjalne okazje np. świąteczne ozdoby bożonarodzeniowe (bombki, szyszki) lub wielkanocne (jajeczka) powinny stanowić elegancki i subtelny dodatek. Kluczowe miejsce w centralnej części stołu jest bowiem przeznaczone dla potraw. Jeśli podczas przyjęcia używane będzie menu, powinno znajdować się ono po lewej stronie talerza spodniego. Jeśli zaś planujemy przygotować winietki powinny być opisane imieniem i nazwiskiem dwustronnie, aby goście widzieli z kim rozmawiają.
Ciekawostka
Podczas wytwornych przyjęć po prawej stronie talerza spodniego można ustawić maleńki wazonik z kwiatkiem. Dżentelmen powinien włożyć go do butonierki, dama zaś powinna przypiąć go przy dekolcie. To mało powszechny zwyczaj nawiązujący do czasów starożytnych, w których zdobiono skronie biesiadników wieńcami.
Atmosfera
Eleganckie kwiaty, płomień świec i subtelne dekoracje tworzą piękną atmosferę każdej uroczystości. Powinny harmonijnie współgrać z obrusem, serwetami, naczyniami, sztućcami i szkłem. Gustownie zaaranżowany stół nadaje spotkaniu wytworny charakter i czyni przyjęcie niezapomnianym przeżyciem, ponieważ kreujemy doznania dla wszystkich zmysłów naszych gości. Kubki smakowe raczą się doskonałymi daniami i trunkami. Wzrok cieszy się widokiem gości, dekoracji i potraw. Na nasz słuch oddziałuje dźwięk porcelany i krystalicznego szkła. Eleganckie tkaniny i szlachetne naczynia pobudzają nasz dotyk, zaś zapach świec, kwiatów, potraw i trunków oddaje przyjemność zmysłowi powonienia.
Podsumowanie
Eleganckie zorganizowanie przyjęcia w domu może być niezwykle przyjemnym zadaniem, o ile wcześniej doskonale poznamy arkana nakrywania i ozdabiania stołu. Wierzę, że przygotowany przeze mnie cykl artykułów pod tytułem „Stoliczku nakryj się” okazał się być dla Was moi Czytelnicy przyjemną i bogatą w wiedzę cenną lekturą, którą będziecie wykorzystywać przygotowując w swoich czterech progach uroczyste spotkania.
Z życzeniami uroczystych przyjęć, które na zawsze pozostaną w Waszych wspomnieniach.