10 wskazówek jak zaprojektować pokoik dla maluszka
Urządzenie obydwu pokoików moich córek sprawiło mi wiele radości. Starałam się zaprojektować je tak, aby pokoiki mogły rosnąć wraz z moimi córeczkami, a jednocześnie zapewniały im spełnienie ich potrzeb związanych z rozwojem, zabawą i wypoczynkiem.
Stwórz bajkowy świat
Projektując pokoiki dziewczynek, kierowałam się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, o tym o czym zawsze marzyłam. Chciałam stworzyć im bajkowy świat. Bardzo bliska jest mi także filozofia Marii Montessori, która zwykła mawiać, że dorośli mają niepotrzebny zwyczaj usługiwać swoim dzieciom i je obsługiwać. To niezwykle niebezpieczne, gdyż zabija to ich spontaniczną i celową aktywność. Od dzieciństwa warto uczyć maluszki, aby miały możliwość wyboru, ekspresji samych siebie i sprawczości. Oczywiście w ramach bezpiecznych dla nich granic.
10 wskazówek
Dziś chciałabym podzielić się z Wami wskazówkami, które sprawdziły przy projektowaniu pokoiku Natalki.
- Kolory. Zdecyduj się na delikatne, pastelowe kolory, które będą tworzyć bezpieczną i wyciszającą krainę. Kolory zabawek są tak intensywne, że sam pokoik może pozostać pomalowany w subtelnych barwach. Ja zdecydowałam się na biel, szarość i pudrowy róż. Chciałam uniknąć efektu cukierkowego pokoiku tworząc jednocześnie baśniowy świat.
- Ściany. Wybierz jedną ścianę, która będzie się wyróżniać. W pokoiku Natalki zastosowałam sztukaterię identyczne jak w cały mieszkaniu. Dodają one elegancji i efektu przytulności. Ściany zostały pomalowane na szaro. Jedną ze ścian udekorowałam tapetą w biało-różowe pasy. Tapeta z pasami na ścianie tworzy istotny punkt w pokoju. Pozwól od małego obcować dziecku ze sztuką. Na ścianie z tapetą powiesiłam delikatne akwarele z baletnicami. Pod obrazkami umieściłam różowe kokardki.
- Dywan. Wybierz taki, który jest przyjemny, sprzyjający zabawie na podłodze i estetyczny. Wybierając dywan należy zharmonizować wzory znajdujące się na nim z tapetą. Przykładowo, jeśli na tapecie mamy pasy dywan w groszki będzie zbyt gryzł się z pasami. Ja postawiłam na delikatny różowy dywan z gwiazdkami.
- Elegancka lampa i włącznik na wysokości rączek (ok. 80 cm od podłogi). Wybierz piękną lampę, która ozdobi pokój. Piękna lampa jest widoczna od razu po wejść do pokoju – nawiązuje do stylu całego mieszkania i jednocześnie czyni ten pokoik wytwornym. Włączniki światła zostały obniżone do ok. 80 cm od podłogi, aby małe rączki mogły samodzielnie włączać i wyłączać światełko w pokoju. Dla dorosłego ta czynność na tej wysokości jest także banalnie prosta (rękę obniżamy a nie podnosimy do góry).
- Miejsce do chowania się. Stwórz dziecku przestrzeń do chowania się. Dzieci uwielbiają chować się, a takie miejsce wypełnione poduszkami i ulubionymi pluszakami to pierwsze miejsce, do którego dziecko zazwyczaj biegnie po wejściu do pokoiku. To miejsce, w którym może zarówno bawić się, odpoczywać, jak i chować swoje skarby. U nas takim miejscem jest piękny namiot.
- Stoliczek i krzesełko. Wybieraj mebelki, które powinny być dostosowane do małych rączek i nóżek. Mebelki powinny sprzyjać poprawnej postawie i dobrym nawykom nauki oraz zabawy. Warto zakupić od razu dwa krzesełka, aby jedno było tym gościnnym dla towarzysza zabawy lub maskotki, z którą nasze dziecko będzie np. piło herbatkę. Blat powinien być na co dzień możliwe pusty, aby można na bieżąco stawiać na nim zabawki, którymi dziecko akurat się bawi. Zastawiony zabawkami stoliczek nie będzie sprzyjał koncentracji i zabawie.
- Regał na zabawki i książeczki. Stwórz miejsce umożliwiające utrzymywanie książek i zabawek w porządku. Od małego dziecko powinno mieć kontakt z książeczkami. Natalka uwielbia je przeglądać od pierwszych miesięcy życia. Warto aby książeczki i zabawki były umieszczone w zasięgu Jej rąk. W przyszłości domek posłuży pewnie jako domek dla lalek, a część zabawek powędruje na większy regał, na którym obecnie znajdują się różne dekoracje.
- Koszyczki i pojemniki na przechowywanie. Zorganizuj organizery, które będą tematycznie przechowywać zabawki. Moim zdaniem im więcej pojemników tym lepiej. Świetne rozwiązania w tym zakresie oferuje IKEA, ja zdecydowałam się na regał w formie domku, w którym umieściłam różne koszyczki i pojemniczki z tematycznymi przedmiotami. Oddzielnie trzymamy klocki, przedmioty do zabaw malarsko-plastycznych, maskotki itd. Zabawki trafiają po zabawie zawsze w swoje miejsce.
- Zasłony przyciemniane i żaluzje. Zapewnij dziecku odpowiedni relaks poprzez ograniczenie światła z ulicy. Nasze pokoiki dziecięce wychodzą na ulicę i przez całą noc palą się intensywne światła. W związku z tym, aby ograniczyć bodźce z zewnątrz zamontowaliśmy nie tylko żaluzje, ale i zasłony podszyte zaciemniającym przestrzeń materiałem. Doskonale się to sprawdza.
- Meble. Wybierz meble, które z łatwością ustawisz pod ścianą i stworzysz jak najwięcej przestrzeni do zabawy. Pierwsze łóżeczko powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wyjściem dziecka, jednak wraz z jego rozwojem, warto zdjąć jeden z boków, aby mogło ono swobodnie samo wchodzić i schodzić do niego. Warto zainwestować w komodę z szufladami, które posiadają „zwolnienia”, aby dziecko nie przytrzasnęło sobie rączek. Po zdjęciu przewijaka z komódki będzie ona mogła służyć jako miejsce do przechowywania bielizny i części ubrań. Szafa to miejsce, w którym przechowujemy odzież wierzchnią, sukienki, ale i asortyment pielęgnacyjno-higieniczny.
Najważniejsza zasada
Ciekawostka
Najważniejszą moim zdaniem wskazówką jest to, aby urządzając dziecięce pokoiki rozpocząć ich projektowanie na kolanach. To trik, który pozwala zrozumieć świat z dziecięcej perspektywy.
Przestrzeń do zabawy, relaksu i rozwoju
Projektując pokoiki moich córeczek zależało mi na tym, aby stworzyć im przestrzeń, która będzie dla nich rozwojowa i będzie sprzyjała kreatywności, zabawie, ale także odpowiedniemu relaksowi. Chciałam także, aby pokoiki sprzyjały utrzymywaniu porządku i działaniu zgodnie z pewnymi rutynami. Wierzę, że udało mi się stworzyć im bajkowy świat, który będą pięknie i radośnie wspominać, jak podrosną.
Jeśli spodobał się Wam ten artykuł, przygotuję dla Was także z miłą chęcią podobny artykuł dotyczący tego, co jest istotne przy projektowaniu pokoiki dla niemowlaka.