Etażerki czar
Wielopoziomowa konstrukcja etażerki nadaje jej uroku i podkreśla dekoracyjny charakter. Współcześnie można znaleźć przepięknie wykonane etażerki w formie wolno stojącego mebla z metalu i szkła, rattanu i drewna. W kuchni przepięknie sprawdzają się etażerki porcelanowe i metalowe. Można je dopasować do każdego wnętrzarskiego stylu. Warto poznać historię tego pięknego mebla i dekoracji wielu kuchni.
Etymologia etażerki
Etażerka z francuskiego <etagère, od słowa étage – piętro> oznacza lekki stojący na podłodze mebel otwarty z każdej strony i skonstruowany z kilku półek ułożonych jedna na drugą. W języku francuskim <etagère> oznacza także regał. W Polsce zaś etażerka i regał to dwa zupełnie inne meble.
Etażerka pojawiła się w Francji w XVIII wieku, gdzie wraz z rozwojem czytelnictwa i kolekcjonowania drobnych przedmiotów wykreowano mebel, który będzie idealnie nadawał się do tych czynności. Etażerka zwyczajowo nie posiadała żadnych drzwiczek, jednak mogła posiadać na samym dole wysuwane szuflady.
Ewolucja i funkcje etażerki
Etażerka w pierwotnej wersji służyła do wyeksponowania porcelany, ozdobnych szkieł i kryształów, ceramiki i bibelotów. Z czasem okazała się być bardzo poręcznym meblem na książki, czasopisma i gazety. W Polsce szczególną popularnością cieszyła się w XIX wieku, w okresie międzywojennym oraz w latach 60. XX wieku.
Etażerki zostały wyparte przez bardziej funkcjonalne regały. Jednak w wielu wnętrzach wracają one do łask i stanowią piękny mebel, na którym można wyeksponować ulubione dekoracje. Świetne sprawdzą się w sypialni, holu, łazience i gabinecie.
W sypialni postawiona nieopodal łóżka stanowi idealne miejsce do przechowywania bardzo osobistych przedmiotów (książek, świec, kubka z herbatą, pamiętnika, organizera, kosmetyków czy biżuterii. W holu etażerka doskonale sprawdzi się jako mebel do przechowywania torebki, szkatułek czy przedmiotów, które trzymamy w ręku po wejściu do domu. Etażerka umieszczona w łazience pięknie wyeksponuje ręczniki, świece i kosmetyki, zaś w gabinecie pomoże w przechowywaniu książek, segregatorów i papierniczych dodatków.
Etażerka w kuchni
Etażerki są także stosowane w kuchni do serwowania ciasteczek i innych smakołyków. Mogą przyjmować formy okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a nawet przypominać drabinki. Od patery na jednej nóżce, która służy do podawania ciasta i torów różni się tym, że skonstruowana jest z kilku półeczek lub porcelanowych talerzyków. Ze względu na swą konstrukcję nie zabiera wiele miejsca na stole. Kiedy jednak na niego wkracza, aby towarzyszyć gościom przy kawie lub herbacie zazwyczaj robi na nich wielkie wrażenie. Etażerka pięknie wygląda przyozdobiona kwiatami lub owocami. Etażerkę z pysznymi przekąskami można spotkać w wielu eleganckich domach, na weselach czy w restauracjach.
Urok etażerki w naszym domu
W naszym domu swoim urokiem czaruje wszystkich piękna porcelanowa okrągła etażerka z kolekcji Białej Marii marki Rosenthal. Wykorzystuję ją nieustannie do serwowania łakoci, ale także przyozdabiam dyniami, bombkami i kwiatami. Druga kuchenna etażerka posiada dwie prostokątne półeczki, na których trzymam słoiczki z różnymi smakami herbat.
Niedawno także do naszej sypialni zawitała piękna złota etażerka w formie klatki z lustrzanymi półeczkami, która służy do przechowywania kryształowych buteleczek i kosmetyków.
I pewnie, gdyby nasze wnętrze posiadało gabinet, także i w nim rozgościłaby się na dobre szklano-złota etażerka na książki… jako, że jednak gabinetu nie posiadamy moja fantazja skusiła mnie do tego, aby etażerkę w tym roku umieścić na tarasie. Już się rozmarzyłam widokiem pięknym kwiatów na jej półeczkach… ale z tym marzeniem musimy jednak zaczekać do wiosny 🙂
Z życzeniami pięknych chwil w towarzystwie etażerek,