Meble i dekoracje

Sofa – przytulna towarzyszka salonu

Sofa to elegancki, tapicerowany mebel służący do siedzenia dla kilku osób. Jej rodowód sięga czasów starożytnych a sława sprawiła, że obok stołu i krzeseł stała się najpopularniejszym współcześnie meblem zdobiącym przestrzeń każdego domu. Potrafi szykownie zachwycać formą i zdobieniami, jednak serca domowników skradła przede wszystkim dzięki swym talentom umilającym wypoczynek w domowym zaciszu. Warto poznać jej historię i ewolucję na przestrzeni dziejów.

Historia i etymologia sofy

Słowo “sofa” wywodzi się z języka arabskiego, w którym <suffah>, oznaczało dosłownie miejsce, długą ławkę do leżenia przed drzwiami domu. Jej orientalna forma miała postać ławki z niewielkim oparciem i poduszkami w formie wałków po obu stronach. Jej turecki rodowód jest powiązany z otomaną.

Pierwowzorem sofy były starożytne trony. W czasach rzymskich sofy stanowiły wyposażenie willi, na których mogli zasiadać tylko mężczyźni (kobiety siadały na krzesłach). Przez wieki stanowiła luksusowy element wyposażenia bogatych rezydencji.

W swojej europejskiej postaci sofa występowała w formie drewnianej konstrukcji o wytwornych dekoracjach snycerskich. Posiadała oparcie i podłokietniki a kształtem przypominała dwa połączone ze sobą krzesła. Sofa służyła do rozmowy między ludźmi.

Ciekawostka

W Turcji obyczaj picia kawy był oznaką wysokiego statusu społecznego. Kawę pito na elegancko zdobionych sofach.

Sofa a kanapa – różnice i funkcje

Kanapa <z francuskiego canape, a z łacińskiego canopeum> oznacza łoże z moskitierą. Jej pierwowzorem była <cassapanca> czyli włoska skrzynia. Kanapa w swojej pierwotnej postaci oznaczała mebel o konstrukcji szkieletowej, który był poszerzonym fotelem zdolnym pomieścić od trzech do czterech osób. Zazwyczaj była tapicerowana, posiadała oparcie, podłokietniki i można było przechowywać w niej różne elementy wyposażenia domu. Kanapa stała się popularna w XVII wieku. Podczas gdy kanapa opanowywała XVII-wieczne dwory, egzotyczna sofa dopiero wkraczała na europejskie salony. Szczyt popularności osiągnęła w XIX wieku, by współcześnie stanowić jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domowej przestrzeni.

Sofa jest często mylnie traktowana jako synonim kanapy. Zasadnicza różnica między sofą a kanapą polega na tym, że ta pierwsza nie charakteryzuje się funkcją leżenia. Kanapa odnajduje się jako mebel z funkcją spania, który sprawdzi się jako łóżko w pokoju dziecięcym lub gościnnym. W salonie natomiast lepiej będzie prezentowała się nierozkładana sofa służąca do siedzenia.

Współcześnie sofa bardziej od kanapy przypomina rozłożysty fotel. Sprawdzi się jako mebel do odpoczynku w gabinecie, w lobby hotelu, w biurze i barze.

Sofa Chesterfield – słynna Brytyjka

Sofa wykonana w stylu Chesterfield to jeden z najbardziej charakterystycznych i sławnych mebli wypoczynkowych na świecie. Prawdopodobnie została zaprojektowana dla Philipa Stanhope, hrabiego Chesterfield, w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. Meble Chesterfield występują zazwyczaj w formie sof i foteli a charakteryzują się skórzaną tapicerką wyściełaną pikowaniem z guzikami. Podłokietniki i oparcie są wyraźnie zaokrąglone i znajdują się na tej samej wysokości. Sofa typu Chesterfield to szykowny element prestiżowych salonów, biur i miejsc spotkań dla dżentelmenów. Sprawdzi się w wnętrzu o stylu nowojorskim i glamour.

Ciekawostka

Rosnąca siła Imperium Brytyjskie rozpowszechniła trendy wnętrzarskie w swoich koloniach – Kanadzie, Indiach i Australii. W Kanadzie sofa Chesterfield rozgościła się na tyle mocno, że tym mianem określa się każdą sofę. Niekoniecznie musi ona charakteryzować się charakterystycznym pikowanym z guzikami.

Wytworny mebel

Walorów sofy można by wymieniać bez liku. To niewątpliwie mebel praktyczny i przyjemny dla wszystkich domowników. Zazwyczaj tapicerowana welurem lub skórą w towarzystwie stolika kawowego pełni wspaniałą funkcję wypoczynkową. Można w jej towarzystwie wypić kawę lub drinka. Ze względu na potrzeby funkcjonalne domowników sofa zazwyczaj przyjmuje modułowe formy.

Decydując się na wybór sofy do naszego salonu kierowałam się nie tylko estetyką, ale i jej funkcją. Zależało mi na tym, aby jeden z boków stanowił narożnik przypominający leżankę. Ta modułowa forma wydawała mi się bardziej przytulna i rodzinna niż tradycyjna sofa dwu- lub trzyosobowa. Chciałam, aby ten mebel był szykowny i elegancko wykończony. Naszą beżową sofę w stylu glamour zdobioną dekoracyjnymi srebrnymi gwoździami tapicerskimi znalazłam w sklepie Primavera Home i zachwycam się nią każdego dnia.

Z życzeniami relaksujących doznań w towarzystwie sof,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *