Krem z dyni króluje jesienią na wielu domowych stołach. Osobiście uwielbiam ją przygotowywać nie tylko ze względu na jej smak, ale przede wszystkim dla jej pięknego pomarańczowego koloru i lekko orzechowego smaku. Rozgrzewa, syci i raduje podniebienie smakiem – oto mój sposób na aksamitny krem z dyni.
Lista potrzebnych składników
Poniżej lista składników na porcje dla czterech domowników. Jeśli jej nadmiar pozostanie w garnuszku, polecam ją zamrozić w specjalnym woreczku lub skosztować następnego dnia. Ja często gotuję zupy i kremy na dwa dni. Ten krem z dyni jest tak smaczny, że trudno się nim znudzić a oszczędność czasu następnego dnia jest znacząca.
- dwie szklanki bulionu,
- jedna sztuka małej japońskiej dyni Hokkaido,
- jedna średnia cebula,
- dwa ząbki czosnku,
- dwie średnie marchewki,
- trzy średniej wielkości ziemniaki,
- łyżka masła klarowanego,
- 200 ml mleczka kokosowego lub śmietanki roślinnej *)
- sałatkowy ser kozi*)
- natka pietruszki,
- uprażone pestki z dyni,
- jedna łyżeczka świeżo startego imbiru,
- przyprawy: sól, pieprz, kurkuma, gałka muszkatołowa, słodka papryka.
*) Ze względu na występowanie w naszej rodzinie nietolerancji pokarmowych ograniczam do minimum produkty mleczne pochodzenia krowiego zastępując je produktami roślinnymi. Jeśli Twoi domownicy nie mają takich kłopotów wskazane przeze mnie produkty można zastąpić tymi pochodzenia krowiego – klasyczną śmietanką do zup 30-36 procentową i sałatkowym serkiem sałatkowym typu Favita.
Ciekawostka
I tu malutka ciekawostka dotycząca dyni Hokkaido, która przybyła do Europy z Dalekiej Azji. Ta odmiana dyni swoją nazwę zawdzięcza japońskiej wyspie Hokkaido. Od tradycyjnej dyni różni się kształtem (wyglądem przypomina cebulę), wielkością oraz smakiem (lekko orzechowym). Można ją jeść nawet ze skórką (do czego osobiście nie zachęcam).
Kolejne kroki
Poniżej rekomendowana kolejność kroków.
- Przygotować bulion według ulubionego przepisu (w przypadku większej ilości można go zamrozić lub trzymać w szklanym pojemniku w lodówce nawet do tygodnia – przydaje się, gdy potrzebujemy w kolejne dni przygotować inny krem na bazie bulionu).
- Warzywa dokładnie umyć, osuszyć i obrać.
- Cebulę drobno posiekać, zaś czosnek pokroić w plasterki.
- Masło klarowane roztopić w garnku, delikatnie zeszklić cebulkę, następnie dodać czosnek.
- Marchew, ziemniaki pokroić w kosteczkę. Dynię obrać ze skórki, usunąć miąższ i pestki, pokroić w kostkę.
- Do garnka z cebulką i czosnek dodajemy dynię, marchew i ziemniaki. Warzywa mieszamy i dodajemy przyprawy: łyżkę świeżo startego imbiru, łyżeczkę kurkumy, łyżeczkę soli morskiej, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, pół łyżeczki pieprzu i pół łyżeczki słodkiej papryki.
- Do delikatnie podsmażonych warzyw wlewamy uprzednio podgrzany bulion, gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 15 minut.
- Za pomocą blendera ręcznego typu Żyrafa miksujemy warzywa do aksamitnej konsystencji dodając mleczko kokosowe. Po zmiksowaniu zdejmujemy z ognia (przy ewentualnym podgrzewaniu kremu należy mieszać go łyżką, aby nie przypalił się do spodu garnka).
- Krem przekładamy do talerza. Ozdabiamy serem, natką pietruszki i pestkami z dyni (według własnego gustu, smaku i uznania).
Voila! Danie gotowe
I teraz pozostaje tylko cieszyć się wyśmienitym smakiem.
Z życzeniami smakowitych pyszności dla podniebienia,