Rozmaitości

Pierniczki korzenne

Nazwa pierniczki pochodzi od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Pierniczki charakteryzują się słodko-pikantnym smakiem i długą trwałością, którą zawdzięczają sobie dużemu udziałowi przypraw korzennych. Dziś chciałabym podzielić się z Wami moim rodzinnym przepisem na domowe, pyszne pierniczki.

Ciekawostka

Skład przyprawy korzennej do piernika i pierników zależy od przepisu oraz regionalnych tradycji. Zazwyczaj dodawany jest do niej: cynamon, imbir, goździki, nasiona kolendry, kardamon, gałka muszkatołowa, anyż, anyż gwiaździsty, ziele angielskie i czarny pieprz.

Lista potrzebnych składników

Ja w tym roku nie wyrobiłam ciasta wcześniej, a mimo tego pierniczki smakują naprawdę wybornie. Poniżej lista składników:

  • jeden kg mąki (używam do pierniczków mąki typu 550),
  • szklanka cukru,
  • szklanka płynnego, ciepłego miodu,
  • kostka masła (zastosowałam masło klarowane),
  • pięć jaj,
  • dwie łyżeczki sody oczyszczonej,
  • opakowanie przypraw korzennych (goździki, kardamon, cynamon),
  • produkty do lukrowania pierniczków (lukier, lukrowe pisaki, kolorowe kuleczki do ciast).

Ciekawostka

Najdłuższą trwałość charakteryzują pierniczki dojrzewające. Ciasto na te ciasteczka powinno się zostawić po połączeniu wszystkich składników w chłodnym miejscu, aby dokonał się proces fermentacji. Ciasto na pierniki wigilijne warto przygotować już po andrzejkach i umożliwić mu leżakowanie w lodówce.


Kolejne kroki

Poniżej rekomendowana kolejność kroków.

Przygotowanie ciasta:

  1. Mąkę przesiać przez sito na stolnicę.
  2. Miód delikatnie podgrzać w rondelku.
  3. Wlać do mąki rozpuszczony gorący miód i wymieszać go z mąką za pomocą noża. Siekając mąkę z miodem dodawać cukier, sodkę i przyprawy. Na końcu dodać masło oraz jaja.
  4. Dobrze wyrobić ciasto, aby wszystkie składniki się ze sobą połączyły. Ciasto przekroić nożem na trzy kawałki, zawinąć w serwetę i włożyć do lodówki, aby się schodziły.
  5. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować wałkiem ciasto na placek o grubości około 0,5-1cm. Ulubionymi foremkami wykroić pierniczki, a następnie ułożyć na blasze zabezpieczonej papierem do pieczenia. Pozostawić nieco odstępu między pierniczkami, albowiem będą one rosły w piekarniku pod wpływem temperatury.
  6. Piekarnik nastawić na 180 stopni Celsjusza (używam funkcji góra i dół bez termoobiegu). Każdą partę pierniczków należy piec około 10-12 minut.
  7. Z zaproponowanej przeze mnie ilości ciasta wychodzi około sześć blach pierczniczków. Po ich wyjęciu z piekarnika przekładam je delikatnie na deskę lub tacę, a na blachę przekładam kolejną partię pierniczków do upieczenia.
  8. Po wystygnięciu zazwyczaj dwie blaszki pierniczków dekoruję lukrem – stanowią one piękną świąteczną dekorację stołu. Pozostałe pierniczki pozostawiam bez polewy i zdobień (takie smakują nam najbardziej :)).

Voila! Pierniczki gotowe

I teraz pozostaje tylko cieszyć się ich wyśmienitym korzennym smakiem. Jeśli macie ochotę podzielić się ze mą swoimi pierniczkami, możecie to uczynić wysyłając do mnie e-mail, oznaczając Roseberry.home w Waszej relacji/zdjęciu na Instagramie, czy wklejając zdjęcie z efektem Waszego dania jako komentarz pod artykułem na profilu RoseberryHome na Facebooku.

Z życzeniami smakowitych pierniczków,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *