Rozmaitości

Tort kawowo-makowy

Mój ukochany tort kawowo-makowy wykonałam po raz pierwszy w życiu mając kilkanaście. Od dzieciństwa uwielbiałam pomagać Mamie w kuchni przygotowując różne słodkości i wypieki. Przepis na pyszny, wilgotny, bardzo kawowo-makowy tort znalazłam kiedyś w jednym ze starych kobiecych żurnali, które kupowała Mama. Zmodyfikowałam go potem wielokrotnie opracowując własną recepturę. Ten tort doskonale sprawdza się na zimowe okazje – towarzyszy nam od lat podczas wieczerzy wigilijnej lub moich urodzin, które obchodzę w Nowy Rok.

Ciekawostka

Potrawy z makiem symbolizują pomyślność, płodność i dostatek na cały, zbliżający się Nowy Rok. Mak jest symbolem domu, który jednoczy wszystkich członków rodziny. Nasi słowiańscy przodkowie wierzyli, że dzięki właściwościom halucynogennym małe nasionka miały łączyć żywych z zaświatami, duchami zmarłych bliskich. Stąd też tradycja przygotowywania potraw z makiem na wigilię.

Lista potrzebnych składników

Poniżej lista składników potrzebna do przygotowania biszkoptu:

  • zmielony mak (600 g masy makowej zmielonej z bakaliami z puszki lub dwie szklany sypkiego maku gotowanego przez 20 minut w 500 ml ulubionego mleka, a następnie dwukrotnie zmielonego i wymieszanego z dwoma łyżkami bułki tartej/zmielonej kaszy jaglanej wraz z dwoma łyżkami miodu),
  • półtorej szklanki cukru (używam drobnego cukru),
  • dziesięć jaj w temperaturze pokojowej,
  • olejek migdałowy (dwie – trzy kropelki),
  • ewentualnie poncz do nasączenia biszkoptu na bazie wina/rumu.

Aby przygotować masę kawową do tortu należy przygotować:

  • półtorej kostki masła (zastosowałam masło klarowane),
  • trzy jaja,
  • jedną szklankę cukru (drobnego lub cukru pudru),
  • trzy łyżki alkoholu (rum lub wódka),
  • cztery łyżki kawy rozpuszczalnej lub najmocniejsze podwójne espresso z ekspresu ciśnieniowego.

Do dekoracji mogą posłużyć:

  • kawa rozpuszczalna,
  • wiórki kokosowe (przypominają śnieg, dlatego lubię je stosować jako ozdobę dla tego zimowego tortu).


Kolejne kroki

Ciekawostka

Mak można odnaleźć w pogańskich rytach związanych z przesileniem zimowym 21/22 grudnia.  W słowiańskiej obrzędowości mak był rośliną życia i śmierci, pomagał ludziom kontaktować się z duchami. Właśnie dzięki tej zbieżności dat dania z maku stały się później elementem wigilijnej tradycji chrześcijańskiej.

Poniżej rekomendowana kolejność kroków.

Przygotowanie biszkoptu:

  1. Wymyć jaja, rozdzielić białka od żółtek.
  2. Ubić białka na sztywno.
  3. Żółtka zmiksować z cukrem pudrem.
  4. Do delikatnej masy z żółtek i cukru dodawać stopniowo masę makową. Mieszać łyżką. Dodać olejek migdałowy. Do tak przygotowanej masy dodawać delikatnie pianę z białek.
  5. Masę przełożyć do tortownicy o średnicy około 25 cm. Blat tortownicy należy zabezpieczyć papierem do pieczenia lub posmarować masłem i obsypać bułką tartą. Nie należy zabezpieczać papierem boków formy, ani smarować ich masłem i obsypywać bułką tartą. Dzięki temu biszkopt nie przyklei się i nie opadnie.
  6. Piekarnik nastawić na 160 stopni Celsjusza (używam funkcji termoobiegu). Biszkopt należy włożyć do mocno rozgrzanego piekarnika (piekarnik zawsze powinien czekać z radością na biszkopt, nigdy odwrotnie). Piec ciasto 50 minut. Mając biszkopt w piekarniku nie należy otwierać drzwiczek, ani sprawdzać patyczkiem stanu ciasta – to powoduje ryzyko, że biszkopt opadnie.
  7. Po wystygnięciu formy wyjąć biszkopt z blachy. Jeśli boki biszkoptu przywarły do formy należy je delikatnie rozsunąć łopatką od boków blaszki.

Przygotowanie kremu:

  1. Masło wyjąć z lodówki.
  2. Zaparzyć mocną podwójną kawę espresso lub przygotować esencję z czterech łyżek kawy rozpuszczalnej zalanej niewielką ilością wody (około 50ml). Wystudzić kawę.
  3. Ubić masło na jednolitą masę.
  4. Do masła dodawać stopniowo cukier.
  5. Do przygotowanego kremu dodawać stopniowo wystudzoną esencję kawy (jest to ważne, aby kawa była zimna, albowiem zbyt ciepła może spowodować ścięcie się masy z masła i cukru),
  6. Na koniec dodać alkohol (nie musi być on dodawany do masy).
  7. Masę delikatnie schłodzić na 10 minut.

Przygotowanie tortu:

  1. Wystudzony biszkopt podzielić na dwa-trzy równe krążki (ja delikatnie przecinam biszkopt nożem, a potem za pomocą nitki przecinam cały biszkopt). Zazwyczaj piekę go dwa dni wcześniej i dopiero ostudzony biszkopt przecinam na krążki.
  2. W mojej opinii biszkopt jest na tyle wilgotny, że nie wymaga nasączania. Jeśli jednak ktoś lubi można przygotować poncz z ulubionego alkoholu i lekko nasączyć krążki biszkoptu przed położeniem na nie kremu kawowego.
  3. Pierwszy z krążków biszkoptu wyłożyć na talerzu do ciasta lub dekoracyjnej tortownicy.
  4. Delikatne schłodzoną masę wyjąć z lodówki i posmarować nią górę pierwszego krążka. Po położeniu drugiego krążka położyć kolejną warstwę kremu. Posmarować kremem kawowym boki.
  5. Tort schłodzić w lodówce.
  6. Schłodzony tort wyjąć z lodówki i udekorować go według uznania. Ja zazwyczaj na wierzchu wykonuję ozdobne okręgi naprzemienni z kawy i wiórek kokosowych. Środek tortu ozdabiam dodatkową cukrową dekoracją.
  7. Udekorowany tort schłodzić przez noc w lodówce.

Voila! Tort kawowo-makowy gotowy

Mak to symbol domu jednoczącego wszystkich domowników, co w przypadku świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotne, dlatego w tym okresie warto przygotować potrawy z makiem. Jest ich bez liku – makowiec, kutia, kluski z makiem czy nawet pierogi. W moim dziecięcym domu przygotowywane były zarówno makowce, jak i kutia. W tym roku cieszyć będziemy się ukochanym tortem kawowo-makowym.

Teraz pozostaje nam tylko radować podniebienie wyśmienitym smakiem tortu. Jeśli macie ochotę podzielić się ze mą swoim dziełem, możecie to uczynić wysyłając do mnie e-mail, oznaczając Roseberry.home w Waszej relacji/zdjęciu na Instagramie, czy wklejając zdjęcie z efektem Waszego dania jako komentarz pod artykułem na profilu RoseberryHome na Facebooku.

Z życzeniami smakowitych doznań na podniebieniu,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *