Savoir-vivre przy stole

Stoliczku nakryj się – zasady dobierania szkła

Organizując przyjęcie należy zadbać o miłą atmosferę i pięknie przyozdobiony stół. Nakrycie do stołu (z francuskiego couvert) to przedmioty, które ustawiamy na stole jeszcze przed przybyciem gości. W zakres tych przedmiotów wchodzącą: tekstylia, serwis, sztućce, szkło, świece i dekoracje. To już czwarty i przedostatni artykuł z cyklu „Stoliczku nakryj się”, w którym tym razem prezentuję zasady nakrywania szkła do stołu.

Szklane passe-partout

Szkło dla trunków to niczym passe-partout dla obrazu. Trunki powinny być dopasowane do serwowanego dania i wyostrzać oraz podkreślać kulinarne doznania gości. Zanim ustawimy na stole szeroki wachlarz szklanek i kieliszków warto przemyśleć, jakie napoje będziemy serwować do kolejnych dań. Kieliszki ustawia się na stole zgodnie z kolejnością podawania potraw. Należy w związku z tym pamiętać, że obowiązuje zasada iż po spożyciu danego dania wraz z talerzem zabierane jest ze stołu szkło, które zostało z nim zaserwowane.

Pozycja kieliszków na eleganckim stole znajduje się po prawej stronie u szczytu sztućców. Nad sztućcami ustawiamy najmniejszy kieliszek, a nad talerzem spodnim – największy. Szkło należy ułożyć w trójkącie lub w szeregu pod skosem. Kieliszek, który zostanie użyty najpóźniej powinien znajdować się jak najbliżej kieliszka na wodę.

Stół to centrum, przy którym uczymy się nie tylko dobrych manier, lecz także rozmowy, uważności, tolerancji, rodzinnych uczuć i wszystkich osiągnięć cywilizowanego społeczeństwa, poza menuetem”.

<Judith Martin>

Szkło do wody

Szeroka bateria kieliszków do różnorodnych alkoholi prezentuje się okazale. Na jej tle wybór szkła do serwowania wody wygląda blado. Szkło do wody (inaczej zwane gobletem) powinno być największe na stole. Woda służy do oczyszczania kubków smakowych z potraw (podobnie jak kęsy pieczywa) i popijania między posiłkami. Szkło do wody powinna znajdować się przy gościu przez całe przyjęcie.

Ciekawostka

Wody nie należy nalewać na wzór czerwonego wina, bowiem nie zawiera ona bukietu, który rozkwita w kieliszku. Nalewanie wody po sam kraniec szkła (tak jak nalewa się piwo do kufla) także mija się z celem, bo przy spożywaniu posiłków nie pijemy jej zbyt wiele.

Aperitif

Aperitif to alkohol podawany gościom przed posiłkiem, zazwyczaj w salonie nim zasiądą do stołu. Rolą aperitifu jest pobudzenie apetytu i rozluźnienie gości. Na aperitif doskonale nadają się:

  • Campari (wino ziołowe),
  • Gin z tonikiem,
  • Szampan,
  • Schłodzona wódka,
  • Sherry,
  • Whiskey z lodem.

Kieliszek do wódki ma zazwyczaj 25-40g i ze względu na wielkość znajduje się najbliżej sztućców. Wódkę można stosować zarówno do przekąsek zimnych, jak i ciepłych. Zamiast wódki Paniom można zaserwować szampana, który doskonale pasuje do większości dań. Miejsce kieliszka do szampana, który zwyczajowo ma kształt podłużonego fleta, znajduje się za kieliszkami do wina. Musujący i perlisty szampan to rodzaj trunku doskonale komponuje się z każdym daniem. Białe wino i sherry podajemy w kieliszkach do wina mniejszych niż do wina czerwonego. Campari i whiskey podaje się w szklankach literatkach (inaczej zwanych angielkami). Gin z tonikiem można podawać w szklance do long drinków.

W trakcie posiłku

Kieliszek do wina czerwonego standardowo jest większy niż do wina białego. Wino czerwone zazwyczaj nalewa się do pękatych kieliszków, a białe do tych smuklejszych o kształcie tulipana. Na eleganckim przyjęciu powinno być miejsce na stole dla obydwu kieliszków.

Przy polewaniu wina obowiązuje zasada, że zaczynamy od najlżejszego do najcięższego. Białe wino serwowane jest zwyczajowo wraz z przystawką. Wino czerwone podaje się do dania głównego. W restauracji wino serwowane jest z butelek. Na domowym przyjęciu powinno być uprzednio wlane do karafki – wlewa się w ten sposób znacznie wygodniej i trudniej przy tym o poplamienie obrusu.

Kieliszki do wina powinno trzymać się w trzech palcach za nóżkę. Trzymanie kieliszka za czaszę jest nieeleganckim błędem. Za stopkę trzyma się kieliszek tylko podczas degustacji wina.

Do dania głównego nie należy podawać piwa. Ten rodzaj trunku nadaje się na bardziej biesiadne niż wytworne uroczystości.

Ciekawostka

W Polsce nie podaje się alkoholu w towarzystwie zupy, za to w Anglii do zupy można zaserwować wino Sherry.

Deser

Alkohol serwowany do deseru powinien podkreślać smak słodyczy, które planujemy podać gościom. Do deseru lodowego, sorbetu, tortu z bitą śmietaną lub mascarpone pasuje wino deserowe – słodkie lub półsłodkie. Jeśli nasz deser będzie miał kwaskowaty smak, doskonale podkreśli go cytrynowa lub pomarańczowa wódka lub likier limoncello. Smak szarlotki uzupełni likier lub wódka cynamonowa. Tort kawowy lub tiramisu doskonale skomponują się z likierem kawowym lub adwokatem.

Digestif

Smakosze zazwyczaj wybierają na koniec posiłku zarówno digestif, jak i kawę. Digestif to rodzaj trunku serwowany po daniu głównym. Jego kluczową funkcją jest wspomożenie trawienia. Jako digestif doskonale sprawdzą się ziołowe wódki, brandy, koniak, likier i wermut. Podanie digestifu następuje pod deserze, a przed zaserwowaniem kawy.

Ciekawostka

Kieliszek do koniaku należy trzymać za czaszę (a nie za nóżką jak kieliszek do wina). Ten zabieg służy podgrzewaniu trunku dłonią.

Kawa

Pod koniec posiłku powinna zostać zaserwowana kawa, zazwyczaj w formie espresso w towarzystwie wody nalanej do małej angielki. Miejsce filiżanki na kawę wraz ze spodkiem znajduje się po prawej stronie nakrycia stołu. Jednak kawa to temat tak głęboki i smaczny, że zasługuje na to, by potraktować ją oddzielnym artykułem. A zatem o parzeniu i serwowaniu kawy napiszę dla Was mili Goście w niedalekiej przyszłości.

Z życzeniami przepysznych trunków podczas uroczystych przyjęć,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *