Meble i dekoracje

Otomana – orientalne siedzisko

Otomana to rodzaj tapicerowanego siedziska, który powraca do łask i nadaje wnętrzu elegancji. Na arystokratyczny rodowód tego mebla składają się piękne linie, szykowne obicia i często występujące ozdobne buttony podkreślające jego styl. Otomana doskonale prezentuje się w każdym holu, salonie, sypialni, garderobie i łazience. Jest to mebel uniwersalny – tapicerowany będzie doskonały na co dzień, zaś obity skórą świetnie sprawdzi się w wytwornym biurze, a nawet w klubie. Warto poznać jego historię i współczesne funkcje zastosowania.

Historia otomany

Otomana przybyła do Europy z Imperium Osmańskiego <z francuskiego Ottomane Imperium> w XVIII wieku i szybko wkradła się na dworskie salony wraz z modą orientalną. W swojej pierwotnie formie wyglądała jak tapicerowany fotel lub sofa z plecami lub bez pleców, na którym wykładano poduszki i wałki, które pełniły funkcje poręczy. W XVIII wieku rozpowszechniła się na arystokratycznych dworach jako niewielkich rozmiarów sofa z niewielkim oparciem na niskich nóżkach.

Kopia francuskiej otomany z XVIII wieku, źródło: www.de.wikipedia.org.

W europejskich rezydencjach zaczęła przyjmować kształty okrągłe, prostokątne i ośmiokątne. Swoją popularność zawdzięcza prowadzeniu przez arystokrację klubowego życia. Otomanę charakteryzują nóżki, które w zależności od stylu, mogą przyjmować fantazyjne kształty. Niskie sprawiają wrażenie masywności, zaś lekko wygięte dodają lekkości temu meblowi. Otomany mogą także przyjmować formę skrzyń z funkcją przechowywania. Niektóre siedziska nie posiadają żadnych oparć i przyjmują formę tapicerowanej ławeczki (inaczej zwanej z francuskiego divanem).

Wybór otomany do wnętrza i jej funkcje

Otomana pierwotnie służyła jako leżanka, podnóżek lub stołek bez oparcia. Współcześnie może przyjmować różnorodne formy: niewielkiej sofy, siedziska, schowka do przechowywania rzeczy (jeśli posiada formę skrzyni), podnóżka, ławki a nawet stolika kawowego.

Jako niewielka sofa doskonale sprawdzi się w sypialni lub garderobie. Jako siedzisko bez oparcia będzie idealna do salonu, gdzie można przystawić ją do stolika kawowego, jeśli tylko zabraknie dla gości miejsc na sofie. W salonie będzie także doskonałym stolikiem, na którym można położyć tacę z kawą lub herbatą i ciastem. Ze względu na rozmiary otomanę można dostawić do fotela lub sofy, dzięki czemu będzie służyła naszemu relaksowi jako podnóżek.

Ciekawostka

Podobno najbardziej popularnym ottomanem na świecie jest ten pochodzący z kompletu wypoczynkowego Eames Lounge Chair and Ottoman, który został zaprojektowany przez małżeństwo projektantów Charlesa i Ray Eames w 1956 roku. Komplet fotela z podnóżek jest designerskim arcydziełem i można go nabyć za niebagatelną kwotę bliską 40,000 zł.

Można ją usytuować przy ścianie w holu, gdzie będzie zarówno pięknym siedziskiem, jak i funkcjonalną dekoracją. Posłuży nam wsparciem przy zakładaniu obuwia czy dopilnuje naszej torebki.

Jeśli otomana ma formę skrzyni, świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym jako schowek na zabawki, a w salonie ukryje stare gazety. W sypialni będzie skrytką na bieliznę lub miejscem do odkładania kapy, koca i poduszek.

W garderobie doskonale sprawdzi się jako siedzisko do toaletki, zaś w łazience stolik do odłożenia ubrań lub postawienia filiżanki z kawą lub herbatą.

Klasyka elegancji

Otomana zazwyczaj ma wysokość około 30 – 40 cm. Ze względu na swoje stosunkowo niewielkie gabaryty można ją swobodnie przenieść z miejsca na miejsce, tak aby służyła nam w różnych celach. Dzięki fantazyjnym kształtom i kolorom tapicerki ten mebel podkreśli styl oraz doda elegancji każdemu wnętrzu. Warto wzbogacić swoją domową przestrzeń szykowną otomaną, ponieważ odwdzięczy się nam na co dzień wieloma walorami.

Z życzeniami relaksujących doznań w towarzystwie otomany.

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *