Meble i dekoracje

Puf – czyli krótka historia stołka

Puf to rodzaj niewielkiego tapicerowanego siedziska, który dodaje elegancji każdemu wnętrzu. Powstał w wyniku skrzyżowania taboretu z poduszką, a współcześnie jest niezwykle popularnym elementem dekoracji przestrzeni w każdym stylu. Puf doskonale prezentuje się w holu, salonie, sypialni, garderobie i łazience, a nawet w ogrodzie i na tarasie. Ten niewielkich rozmiarów tapicerowany mebel jest doskonałym pomocnikiem w domowej przestrzeni. Warto poznać jego historię i współczesne funkcje zastosowania.

Historia pufa

Historia pufa sięga XVI wieku, kiedy to drewniany taboret postanowiono umilić poduszką. Taboret <z francuskiego tabouret> był niskim prostokątnym stołkiem i dał początek zarówno pufom, jak i krzesłom. Puf <z francuskiego pouf> oznaczał dokładnie miękki, tapicerowany w całości taboret w formie skrzyni.

Z czasem taborety z poduszkami zaczęły wzorować się na orientalnych otomanach, które przybyły do Europy z Imperium Osmańskiego. Pufy zaczęto ozdabiać dekoracyjnymi wzorzystymi obiciami, haftami i buttonami. Od tego czasu nieustannie wspierały wygodę domowników stając się meblem wypoczynkowym, ale także stanowiąc idealny mebel pomocniczy.

Wybór pufa do wnętrza i jego funkcje

Ten niewielki przenośny mebel może wcielać się w role siedziska, podnóżka, schowka i stolika kawowego. Sprawdzi się w każdym miejscu w domu. Współcześnie występuje praktycznie w każdym kolorze i potrafi dopasować się do wnętrza o różnorodnych stylach. Zazwyczaj przyjmuje formę walca lub klocka.

W przestrzeni o stylu skandynawskim najlepiej sprawdzi się biały, szary lub beżowy puf o kwadratowym, prostym kształcie. W mieszkaniu w stylu glamour odnajdą się pufy pastelowe (róże, fiolety), białe złote, srebrne i czarne – najlepiej ze świecącymi zdobieniami. Styl nowojorski i hamptons uwielbia pufy w kolorach bieli, niebieskiego, beżu i granatu. A boho polubi pufy beżowe i brązowe. Mnogość form, kształtów i zdobień sprawia, że z pewnością każdy odnajdzie swoją wymarzoną pufę.

Ciekawostka

Ten niewielki mebel wprowadza niemałe zamieszanie językowe. Jest to rzeczownik w formie męskiej (wprowadzony do polszczyzny na gramatyczny wzór francuskiego słowa le pouf). Należy zatem pamiętać, aby mówić: nie pufa a puf. W dopełniaczu liczby pojedynczej odmieniamy go jako: pufa lub pufu, zaś mnogiej – puf lub pufów.

Niewielki pomocnik

Pufy zazwyczaj mają wysokość około 30 – 40 cm, są lekkie, przenośne i niezwykle dekoracyjne. Warto wzbogacić swoją domową przestrzeń tym eleganckim meblem, ponieważ szybko stanie się naszym największym codziennym pomocnikiem i towarzyszem relaksu.

Z życzeniami relaksujących doznań w towarzystwie pufów,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *