Meble i dekoracje

Szezlong – leżanka rodem z buduaru

Przywołując obraz szezlongu zazwyczaj widzimy tapicerowane krzesło z długim siedziskiem w formie podnóżka o szlachetnym wykończeniu zazwyczaj z oparciem z jednej strony. To mebel, który gustownie zdobił wiele europejskich dworów. Ten niezwykle szykowny mebel o wyrafinowanych liniach, obity szlachetną tkaniną podkreślał wytworność każdej przestrzeni. Warto przyjrzeć się jego historii na przestrzeni wieków i poznać jego współczesne funkcje zastosowania tego wypoczynkowego mebla.

Historia szezlongu

W dosłownym rozumieniu szezlong <ang. chaise lounge> oznacza „długie krzesło”. Pierwsze wzmianki o szezlongu pochodzą z hieroglifów i rysunków Starożytnego Egiptu. Grecy i Rzymianie stosowali ten mebel w celach wypoczynku i spożywania posiłków na boku, rzadziej zaś do spania. W epokach renesansu, baroku i rokoko szykownie prezentował się posiadłościach wiejskich arystokratów i był synonimem luksusu. Pięknie ozdabiał salony, biblioteki, garderoby oraz kobiece buduary.

Panna Izabela z niechęcią odrzuca monitora mody i siada na szezlongu w postaci półleżącej. Ręce splecione jak do modlitwy opiera na poręczy, głowę na rękach i patrzy w niebo rozmarzonymi oczyma. Kwesta wielkotygodniowa, nowa toaleta, chmury na niebie, wszystko miesza się w jej wyobraźni na tle żalu za serwisem i lekkiego uczucia wstydu, że go sprzedaje. „Ach, wszystko jedno!” — mówi sobie i znowu pragnie, ażeby chmury rozdarły się choć na chwilę. Ale chmury zgęszczają się, a w jej sercu wzmaga się żal, wstyd i niepokój. Spojrzenie jej pada na stolik stojący tuż obok szezlonga i na książkę do nabożeństwa oprawną w kość słoniową. Panna Izabela bierze do rąk książkę i powoli, kartka za kartką, wyszukuje w niej modlitwy.

<Bolesław Prus, Lalka>

Szezlong trudno pomylić z innym meblem nawet jeśli współcześnie przypomina dużo prostsze formy. Klasyczny szezlong nadal występuje oczywiście w romantycznych formach przypominających czasy minionych epok, ale także w kształtach modernistycznych i minimalistycznych podobnych do łuku.

Rodzaje szezlongu

Wyróżnić można trzy klasyczne rodzaje tego mebla:

Ciekawostka

Szezlong tradycyjnie kojarzony jest z freudowską psychoanalizą. Zygmunt Freud wykorzystał ten mebel, aby pacjent siedział podczas sesji terapeutycznej na tej leżance, zaś analityk za nią (tak aby pacjent go nie widział). Zabieg ten miał na celu zachęcenie pacjenta do swobodnego wyrażania nieuświadomionych procesów psychicznych.

Funkcje szezlongu

Szezlong to mebel pośredni między sofą a fotelem, wymagający odpowiedniej przestrzeni. Częściej można spotkać je raczej w dużych, eleganckich rezydencjach niż mieszkaniach. Jest luksusowym dodatkiem salonu sprzyjającym relaksowi, wspaniałym elementem pokoju czytelniczego, a także tarasu i ogrodu. To w końcu mebel służący do relaksu – zarówno w pozycji półsiedzącej, jak i leżącej. Sprzyja relaksowi przy lekturze, oglądaniu filmu, słuchaniu muzyki i popołudniowej drzemce.

Szezlongi nawiązujące stylistyką do epoki renesansu mające bogato zdobione zagłówki, faliste nóżki i pikowane welurowe obicia, doskonale sprawdzą się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu glamour, nowojorskim, dworskim, prowansalskim oraz retro. Unowocześnione szezlongi przypominające wygięte w łuk fotel będą elegancką ozdobą wnętrz o stylu loftowym i skandynawskim. Obite skórą znajdą swoje zastosowanie nawet i w wytwornym biurze.

Perełka w każdym wnętrzu

Szezlong z pewnością nie jest meblem pierwszego wyboru. Jest jednak perełką dodającą każdemu wnętrzu klasy i szyku. Jeśli tylko posiadamy w domu przestrzeń do zaaranżowania kącika z szezlongiem, na pewno stanie się ono ulubionym miejscem relaksu każdego z domowników. Jeśli natomiast nasze wnętrza nie mają możliwości ugoszczenia tego mebla w swoich progach można pomyśleć o zakupie sofy, której jednej z boków będzie przypominał choćby namiastkę przyjemnego szezlongu.

Z życzeniami relaksujących doznań w towarzystwie szezlongów.

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *