Magia dekorowania

5 wskazówek jak wybrać duże donice tarasowe?

Sezon wiosenno-letni to czas kiedy na naszych tarasach pojawia się wiele pięknych roślin, drzewek i kwiatów. Nie bez znaczenia jest wybranie dla nich odpowiednich donic. Wybierając donice należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne i dopasowanie do stylistyki naszego balkonu czy tarasu, ale także na aspekty techniczne, które pozwolą naszym roślinkom czuć się w nich dobrze i świetnie się rozwijać. W tym artykule podpowiadam Wam, czym kierować się wybierając wielkogabarytowe donice tarasowe oraz jakie wady i zalety mają różne rodzaje donic.

1. Wielkość

Donice powinny być gabarytowo dopasowane do naszego balkonu lub tarasu. Na dużych tarasach pięknie i dostojnie prezentują się duże donice, które wypełniają sporą przestrzeń. Nie należy obawiać się ich wielkości. Co więcej, jeśli nasze tarasy są wietrzne, większe i cięższe donice będą stabilniejsze od mniejszych. Dzięki dużym donicom i posadzonym w nich roślinom stworzymy efekt przytulności. Donice można postawić na dodatkowych postumentach. Większe donice ułatwiają także zachowanie intymności i mogą stanowić naturalną osłonę w odizolowaniu tarasu i balkonu od naszych sąsiadów.

Ciekawostka

Donice należy dopasować także korzeni naszych roślin – ich bryły i długości. Aby donica umożliwiała wzrost roślinie, powinna wynosić około 1/3 jej wysokości. Wraz ze wzrostem rośliny należy ją wymienić na większą.

2. Odporność na warunki atmosferyczne

Aby donice służyły nam na dłużej warto wybrać takie, które będą odporne na promieniowane słoneczne, odbarwianie się oraz warunki zewnętrzne. Większe donice często są wykonane z betonu, stali, drewna, ceramiki (mp. włókna szklanego, glinu) lub tworzywa sztucznego. Warto aby donice były także mrozoodporne i posiadały warstwę ocieplenia (np. styropianu). Umożliwi to przechowywanie donic zimą na tarasie lub balkonie bez obawy o ich uszkodzenia, zapewniając jednocześnie długoletnim roślinom bezpieczne zimowanie. Donice powinny być odporne na kruszenie się.

3. System odprowadzania wody

Niektóre z roślin potrzebują odprowadzania nadmiaru wody z donic. Drenaż donic jest możliwy dzięki dziurkom na dnie, które służą wodzie do swobodnego odpływania z donicy. Jeśli donice nie mają takich odwiertów, konieczne jest wypełnienie dna donicy keramzytem, który pozwala na odpływanie nadmiaru wody i zapewnia korzeniom świeże powietrze.

Niektóre z donic mają także wbudowany własny system nawadniający, które wydłuża częstotliwość podlewania do minimum. Jeśli więc planujemy urlop lub częstsze wyjazdy taki mechanizm ułatwi utrzymanie naszych roślinek w odpowiednim nawodnieniu.

4. Walory estetyczne

Donice powinny wkomponowywać się w stylistykę tarasu lub balkonu. Muszą one także po prostu nam się podobać. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup donic podświetlanych, dzięki czemu tworzą wieczorem miły klimat do relaksu na świeżym powietrzu.

Najbardziej popularne są donice w kształcie sześcianów i prostokątów, walców lub stożków. Dobrym estetycznym zabiegiem jest stworzenie z donic kompozycji. Można zaaranżować je w następujący sposób:

  • ułożenie przy ścianie trzech donic o tym samym kształcie lecz w różnych rozmiarach z różnymi roślinami,
  • ułożenie w różnych odstępach od siebie donic o tym samym kształcie lecz w różnych rozmiarach z różnymi roślinami,
  • postawienie przy ścianie dwóch donic prostokątnych lub w formie sześcianów z tymi samymi roślinami,
  • postawienie dwóch donic z tymi samymi roślinkami przed wejściem do mieszkania,
  • postawienie donic o tych samych kształtach i rozmiarach na krańcach sofy.

Osobiście bardzo lubię symetrię i aranżowanie przestrzeni, dlatego nim na swoim tarasie przed zakupem donic i roślin, starałam się stworzyć wizualizację, aby wiedzieć, jak będzie prezentować się cała kompozycja. W ten sposób można zadbać o spójność aranżacji tarasowej i jednocześnie osiągnąć różnorodność.

5. Aspekty techniczne różnych rodzajów donic

Kupując donice drewniane należy pamiętać, aby zostały one zaimpregnowane wysokiej klasy lakierami oraz pomalowane farbą zewnętrzną. Dzięki temu zabiegowi posłużą nam na lata. Myjąc je należy dbać o to, aby nie były one nadmiernie moczone wodą.

  1. Donice drewniane są średnio ciężkie. Prezentują się najbardziej delikatnie i lekko w porównaniu do do donic z tworzywa sztucznego, ceramicznych, betonowych czy stalowych. Zazwyczaj wykonywane są z drewna świerkowego, heblowane i malowane. Ich zaletą jest to, że można często zamówić je na wymiar dostosowując idealnie do wielkości roślin. Zazwyczaj mogą zostać docieplone styropianem, wyłożone folią. Warto abym miały specjalne podkładki antypoślizgowe i zabezpieczające donice od powierzchni ziemi, a także otwory odpływowe. Do takich donic można zamontować kółka, aby ułatwić ich przesuwanie. Wymagają jednak regularnej konserwacji i to ich największa wada.
  2. Donice z tworzywa sztucznego są bardzo lekkie, dlatego warto dociążyć kamykami. Tego typu donice są łatwe w utrzymaniu czystości i bez obaw można je myć wodą. Ten rodzaj donic jest odporny na warunki atmosferyczne. Ich zaletą jest dostępność w wielu wariantach kolorystycznych i imitacjach różnych wzorów (np. z technorattanu).
  3. Donice ceramiczne charakteryzują się porowatą powierzchnią, dlatego przepuszczają powietrze do korzeni roślinek. Dobrze w nich będą czuły się zioła. Jeśli będziemy trzymać je przez zimę na zewnątrz warto sprawdzić czy są mrozoodporne, aby nam nie popękały. Pięknie prezentują się donice szkliwione i wypalane w piecach w wysokiej temperaturze. Są łatwe w pielęgnacji.
  4. Donice betonowe doskonale prezentują się na dużych tarasach i w ogrodach. Zazwyczaj mają bardzo nowoczesne wzory. Ten rodzaj donic jest odporny na mróz, promienie UV i wilgoć. Ich niewątpliwą zaletą jest ciężar i masywność – żaden podmuch wiatru im niestraszny. Ich zakup oraz usytuowanie należy dobrze przemyśleć. Ze względu na ich ciężar trudno je będzie po posadzeniu roślin przestawiać. Ponownie wniesienie na wyższe piętra może być kłopotem (mogą zostać wysłane na palecie). Co więcej warto upewnić się, że ich ciężar nie stanowi zagrożenia dla desek lub płytek tarasowych. Bardzo ważne jest to, aby donice te posiadały odpływy do odprowadzania wody i gumowe podkłady, które umożliwią na wodzie bezpiecznie wydostawać się z donicy.
  5. Donice stalowe nie wymagają zabezpieczenia przez wodą i wilgocią. Wbrew pozorom wcale nie są bardzo ciężkie. Tego typu donice mają nowoczesny dizajn. Wykonane są z blachy ocynkowanej i lakierowanej proszkowo, co czyni je odpornymi na warunki atmosferyczne. Donice mogą mieć różne kolory, regulowane wysokości dzięki specjalnym wkładkom, a nawet specjalne dekory.

Nasze hamptonsowe donice

Na naszych tarasach zdecydowałam się posadzić w dużych donicach trzy rodzaje roślin: hortensje, wierzby Hacuro oraz miskanty. Ze względu na to, że nasze wnętrza nawiązuje do stylów amerykańskich wybrałam białe hamptonsowe donice ze szprosami, które zostały wykonane z drewna na nasze indywidualne zamówienie.

Nasze donice Flamingo to białe drewniane sześciany o wymiarach 50 na 50 na 50 cm. Donice zostały zrealizowane na wymiar przez firmę Modern Classic Home. Wykonano je z drewna świerkowego, ich elementy były heblowane i szlifowane, a potem pomalowane na kolor biały farbą zewnętrzną. Zostały one także impregnowane bezbarwnym lakierem i wyłożone folią izolującą od wewnętrz. Dodatkowo zamówiliśmy ocieplenie donice 3cm styropianem. Od dołu zamontowaliśmy podkładki pod stopki, aby zabezpieczały legar przed wilgocią, tłumiły go, wyciszały i były antypoślizgowe.

A Wy jakie donice wybraliście lub planujecie wybrać na swoje tarasy i ogrody?

Z życzeniami udanych i przemyślanych zakupów,

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *