Czerwień to barwa odważna, energetyczna, pewna siebie i pozbawiona subtelności. Czerwony to najbardziej gorący z kolorów, pełen ognia i inspirujący. Barwa ta pobudza, motywuje, aktywuje, pobudza do działania i dodaje optymizmu. Symbolizuje ognień, miłość i krew. We wnętrzu zazwyczaj kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, a nie powinien bo czerwień można pięknie zaaranżować w przestrzeni bawiąc się jej odcieniami i odpowiednio zestawiając z innymi barwami, które ją ochłodzą i złagodzą. Poznajcie magię i historię czerwieni oraz liczne ciekawostki z nią związane.
Historia i etymologia czerwieni
Przeszło ponad 100 000 lat temu na zachodnim wybrzeżu Afryki rybacy wytworzyli barwnik czerwony wykorzystując czerwoną ochrę (tlenek żelaza) z tłuszczem ze szpiku kostnego. Farbą tą malowali ciała, broń, narzędzia i ozdoby na ciało (już wtedy człowiek pragnął wyrażać swoje emocje za pomocą barw).
Malowidła skalne w jaskiniach Afryki, Bliskiego Wschodu, Europy, Australii i Azji dowodzą, że czerwień była bardzo lubianą barwą (obok żółci i czerni). Zachowały się nawet wizerunki czerwonych zwierząt, rąk i czerwonych ludzi. Według tradycji żydowskiej pierwszy człowiek został ulepiony nawet z czerwonej ziemi. Adam to po hebrajsku <czerwony>, pokrewne słowa to <dam> czyli „krew”, „A-dam” oznacza zatem „z krwi”. W niektórych językach czerwień wywodzi się od słowa oznaczającego krew.
Symbolika czerwieni
Wydaje się, że czerwień była na wszystkich kontynentach pierwszym kolorem (nie licząc czerni i bieli), który otrzymał swoją nazwę. To barwa jedno z żywiołów – ognia i planety Mars. Czerwień kojarzy się z jesienią, bo wtedy też liście rumienią się na czerwono. Dostępność czerwonych pigmentów w naturze uczyniła ten kolor niezwykle popularnym.
Czerwień to barwa płodności, życia, krwi i narodzin. Kojarzy się z odwagą, siłą i męskością. W czasach chińskiej dynastii Han kobiety malowały na czole czerwoną kropkę, aby poinformować cesarza o tym, że miesiączkują. Czerwone sari w Indiach przekazywane są pannom młodym symbolizując ich seksualność. Przedziałek na włosach maluje się na czerwono, podobnie jak podeszwy jej stóp. Panna młoda nosi na czole czerwoną kropkę a ręce ma pomalowane czerwoną henną. Uroczystości Nowego Roku w Chinach są celebrowane w czerwonych barwach. Czerwień miała też mieć właściwości ochronne przez złymi mocami.
Namiętność czerwieni
Czerwień współcześnie we współczesnej kulturze Zachodu służy kobietom jako seksualna deklaracja. Czerwień na policzkach, ustach, paznokciach i sukienkach symbolizuje płodność. Badania naukowe nad stosowaniem czerwonego makijażu przez kobiety udowodniły, że jego stosowanie jest ewolucyjnie zaprogramowane. Zoolog Desmond Morris uważa, że czerwona szminka to ewolucyjna adaptacja, której źródła pochodzą z czasów, gdy samców małp podniecał widok czerwonych pośladków samic w rui. Donald Symons zaś uznał, że czerwone usta symbolizują dobre cechy reprodukcyjne.
Fakty wskazują jednak, że uwielbienie do czerwonej szminki nie wynika z aspektów ewolucyjnych, a kulturowych. Szminka w tym kolorze weszła do użytku powszechnego w XX wieku po popularyzacji w mediach. Wiele lat kobiety nie używały tej barwy ze względu na silne skojarzenia z seksualnością. Badania naukowe wykazały, że kobiety ubrane na czerwono otrzymują o 26% wyższe napiwki od mężczyzn (nie zaobserwowano tego w przypadku napiwków dawanych przez kobiety).
Jak łączyć czerwień z innymi kolorami?
Czerwień ma różne oblicza – od koloru czerwonego grejfruta, poprzez czerwień ciepłą, malinową do karminu, bordo i burgundu. Im więcej w niej bieli tym bardziej zbliża się do różu, im więcej niebieskiego tym bardziej przechodzi w ciemne odcienie. Tę gorącą barwę można złagodzić i ostudzić zestawiając ją z innymi barwami.
Ciekawą kompozycję ogniście czerwona barwa stworzy z chłodnym błękitem, szarością i beżem.Ciemniejsza czerwień będzie doskonale prezentowała się w towarzystwie żółtego, brązowego, zieleni i granatu. Czerwień ciepła pięknie i elegancko komponuje się z bielą i ecru. Czerwień ciepła i malinowa bardzo nowocześnie będzie komponować w trio z czernią i bielą. Ten kolor staje się bardziej przytulny w towarzystwie jasnych brązów i karmelów, łagodnieje przy ecru, nabiera wytworności w zestawieniu z granatem. Energetyczne i intrygujące duety żółty stworzy z oranżem, różem i fioletem. Czerwień sprawdzi się w zestawieniu z szarością i zielenią.
Czerwień we wnętrzach
Czerwień we wnętrzach przywołuje zazwyczaj na myśl obraz Świąt Bożego Narodzenia. A wcale tak być nie musi. Ten niezwykle energetyczny kolor można pięknie wkomponować we wnętrzu bawiąc się jego odcieniami i zestawiając z innymi barwami. Stosując czerwień we wnętrzach na pewno warto postępować z nią ostrożnie. Jedna ze ścian we wnętrzu pomalowana na czerwona lub udekorowana czerwoną tapetą będzie intrygująca. Pomalowanie kilku ścian na czerwono będzie groziło przytłoczeniem, męczyło wzrok i wzmagało niepokój. Czerwień koryguje przestrzeń istotnie ją zmniejszając.
Czerwień doskonale sprawdza się w miejscach reprezentacyjnych – holach, przedpokojach czy salonach. W odcieniach burgundu doskonale sprawdzi się w klasycznych, eleganckich wnętrzach – na przykład w salonie czy bibliotece. Ze względu na swe właściwości pobudzające apetyt świetnie sprawdzi się w restauracjach i kuchnia. Jego elegancję podkreśli stylowy ecru i jasne szarości. Ciekawie może wyglądać kuchnia w odcieniach czerwieni zneutralizowana bielą lub ecru. Ciemna ceglana czerwień w kuchni świetne prezentować będzie się z zielenią, ecru i elementami drewna. Czerwień to doskonały kolor jako element wykończenia młodzieżowych pokoi. Barwa to sprawdzi się w dodatkach – tekstyliach, elementach tapet i obrazów.
Oddziaływanie czerwieni na psychikę
Czerwień wybierana jest przez osoby uzdolnione, mające świetną pamięć, krytyczne i dalekie od optymizmu. Osoby lubiące czerwień są ambitne, energiczne, odważną, silne, zmienne, aktywne, zmotywowane władzą i sławą, nie mają skłonności do refleksji, wyrzutów sumienia.
Z punktu widzenia emocjonalnego kolor ten wiąże się witalnością, gwałtownością, pobudzeniem, skłonnością do agresji i wściekłości. Kolor ten powiązany jest z intensywnością życia, impulsywnością, odwagą, optymizmem. Czerwień lubią osoby egocentryczne, ekstrawertywne i optymistyczne.
Symbolika tego koloru związana jest z życiem, bóstwem, ogniem, krwią, namiętnością, miłością, pobudzeniem, pożądaniem, energią życiową, walką, rewolucją, miłością, agresją, złością, ekspansją, seksualnością i asertywnością.
Najbardziej emocjonalna z barw
Czerwień to barwa naładowana energetycznie i emocjonalnie pozbawiona subtelności. Jest ciepła, rozgrzewająca i pobudzająca. Z jednej strony kojarzy się z namiętnością, z drugiej zaś z agresją. Czerwień wywołuje optymizm i inspiruje. Jej głęboka symbolika czyni są barwą nieco pejoratywną, a szkoda. Kolor ten jest pełen elegancji i klasy. Odpowiednio zestawiony z innymi barwami dodaje wnętrzom szyku.
Czerwień kojarzy mi się nie tylko ze Świętym Mikołajem i Bożym Narodzeniem. Dla mnie pełen czerwień jest czerwiec – maki polne, truskawki, czereśnie, wiśnie. Natura jest pełna soczystej czerwieni i pięknie się nią rumieni. We wnętrzu czerwień jest dla mnie zbyt ogniska, jednak kocham ją miłością wielką, kiedy podkreśla moją urodę. Usta w kolorze baby doll są bowiem najbardziej zmysłowe…
Z życzeniami energetycznych chwil w towarzystwie czerwieni,
Joanna
Źródła:
- Evans, G. Historia kolorów. Bellona.
- Fincher, L. Kreatywna mandala. RAVI. Łódź.
- Kwiatkowska G., Test barwnych piramid. UMCS Lublin.
- Mella, D. Tajemnice kolorów. Warszawa.
- Popek, B. Barwy i psychika. Warszawa.
- Sun. D. Kolory życia. RAVI. Łódź.