Fotel – siedzisko godne króla - Roseberry Home
Realizujemy także zamówienia indywidualne - podaj wymiary swojego stołu, napisz do nas i zamów!

Fotel – siedzisko godne króla

Strona główna / Fotel – siedzisko godne króla
3 listopada 2020
Fotel – siedzisko godne króla

Fotel – współcześnie mebel powszechnego użytku – niegdyś miał charakter czysto reprezentacyjny. Zazwyczaj występował w formie tapicerowanego siedziska z widoczną i bogato zdobioną drewnianą konstrukcją. Mebel ten powstał w wyniku dodania do krzesła podłokietników. Od symbolu luksusu do mebla powszechnego użytku – warto poznać jego historię i ewolucję na przestrzeni wieków.

Etymologia i historia fotela

Przez stulecia fotel stawał się pod względem konstrukcyjnym coraz doskonalszym rozwinięciem krzesła. Stosowany już przez możnowładców od czasów Starożytnych, w XVII wieku dzięki metodzie tapicerowania i zdobień zyskał niezwykłą sławę we dworach i pałacach. Nazwa fotel pochodzi od francuskiego słowa <fauteuil> oznaczającego jednoosobowe siedzisko z oparciem oraz poręczami po obu stronach. Fotel był meblem luksusowym i reprezentacyjnym w arystokratycznych rezydencjach. Zdobił salony i gabinety w czasach renesansu oraz baroku przyjmując coraz bardziej wyszukane formy. Fotele tapicerowano eleganckimi tkaninami i welurem. W XIX wieku rozpowszechniły się wraz z rozwojem tapicerki sprężynowej.

Berżera czyli wygodna pasterka

Piękne eleganckie fotele, zwane berżerami, pojawiły się na dworach francuskich w okresie rokoko. Berżera z francuskiego <bergere> oznaczała wyjątkowo wygodny fotel, a w dosłownym rozumieniu oznaczała pasterkę pasącą owieczki. Stylowa berżera posiadała zazwyczaj poduszkę i duże, wygodne, tapicerowane oparcie umilające chwile wypoczynku, które Francuzi kojarzyli najpewniej z wiejską sielanką. Słowo berżera weszło także do słownika języka polskiego. Damy noszące krynoliny mogły swobodnie usiąść w takim fotelu.

Ciekawostka

Pierwsze fotele to kamienne, metalowe lub drewniane trony, który były bogato zdobione rzeźbami i złoceniami. Tron używany przez władców świeckich i kościelnych do dziś stanowi atrybut władzy.

Funkcje fotela

Przez stulecia fotel stawał się coraz doskonalszym meblem pod względem konstrukcyjnym. Znany od wieków jako symbol luksusu wstąpił w domowe progi stając się towarzyszem codziennego życia. Jego funkcja w zależności od wnętrza, które zdobi –może być typowo reprezentacyjna lub stricte użytkowa. W wytwornym gabinecie, na sali posiedzeń, w kościele czy w pałacu będzie szlachetnie podkreślał status osób na nim siedzących. W salonie, bibliotece, sypialni czy pokoiku dziecięcym pozwoli nam na cieszenie się chwilami relaksu (szczególnie jeśli znajdzie się w towarzystwie podnóżka lub pufa).

Słynne fotele

Na przestrzeni dziejów zaprojektowano kilka modeli foteli, które stały symbolami. Ten nieodzowny towarzysz codziennego życia potrafi przybierać niezliczone formy i kształty. Poza wspominaną wyżej berżerą, do słynnych foteli zaliczyć można tę oto piątkę:

  1. Fotel Barcelona, zaprojektowany w 1929 przez Ludviga Mies van der Rohe i Lilly Reich dla króla i królowej Hiszpanii na potrzeby międzynarodowej wystawy w Barcelonie. Inspiracją były egipskie i rzymskie fotele z czasów starożytnych. Nogi fotela wykonane ze stali nierdzewnej lub chromowanej mają charakterystyczny kształt litery X. Tapicerka ma formę pikowanej skóry.
  2. Fotel Eames Lounge zaprojektowany w 1956 przez parę projektantów o nazwisku Eames.
  3. Fotel Egg, zaprojektowany w 1958 przez Arne Jacobsen na potrzeby lobby hotelu Royal w Kopenhadze. Fotel pozwalał na zachowanie odrobiny prywatności i ukrycie w przestrzeni publicznej.
  4. Fotel 336, zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 na potrzeby fabryki w Świebodzicach, która po pożarze poszukiwała prostego i taniego w wykonaniu mebla do siedzenia. Model 336 stał się symbolem designu epoki PRL.
  5. Fotel Uszak, zaprojektowany w Anglii (i nazywany tam wingback chair) lub we Francji w okresie Ludwika XIV. W Anglii nazywany <wingback chair> z powodu podobieństwa elementów bocznych do skrzydeł. W Polsce otrzymał przytulną nazwę uszaka.

Muszelka i uszak

W naszej przestrzeni doskonale zadomowiły się dwa fotele – muszelka oraz uszak. Podczas aranżacji przestrzeni w salonie moje serce skradł fotel w formie muszelki tapicerowany fioletowym welurem, przeszytym w pionowe pasy na zgrabnych złotych nóżkach. Mebel ten jest niezwykle dekoracyjny i nadaje wnętrzu odrobinę ekstrawagancji. Fotele o podobnych finezyjnych kształtach przeżywały już swoje czasy świetności w połowie XX wieku.

Fotel muszelka

Przygotowując pokoik dla Córeczki wiedziałam, że istotny będzie wygodny fotel z podnóżkiem, który wykorzystam w okresie karmienia dziecka, a później do czytania bajek i przytulania przed snem. Wybór był oczywisty – wybrałam klasyczny uszak (zaprezentowany na zdjęciu tytułowym) w przepięknym morelowym kolorze, który towarzyszy nam od pierwszych wspólnych dni.

Przy wyborze fotela do własnego domu warto kierować się przede wszystkim wygodą i docelową funkcją. Mnogość form, barw i materiałów sprawia, że mebel ten można dopasować idealnie do każdej przestrzeni.

Z życzeniami przyjemnego wypoczynku w towarzystwie foteli,

Joanna


Autor Joanna Wszeborowska-Kludzińska

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Drogi Użytkowniku, Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności, gdzie wyjaśniamy, jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Akceptuję Więcej

Nie wspieramy Internet Explorer'a

Drogi Użytkowniku,
Nie zapewniamy wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer. Niektóre elementy na stronie mogą wyświetlać się niepoprawnie.

Zachęcamy do zmiany przeglądarki na Google Chrome lub Firefox.

Zamknij