Meble i dekoracje

Konsola – mile widziany gość

Konsola to mebel, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Jej magia polega na tym, że pięknie i dostojnie reprezentuje każde wnętrze, w którym zagości. Poznajcie proszę bliżej jej wdzięczną historię i ewolucję na przestrzeni wieków.

Konsola znaczy wspornik

Etymologia tego słowa odnosi się do francuskiego wyrazu „console” oznaczającego wspornik, czyli element architektoniczny wykonany z kamienia, cegieł lub drewna służący do podpierania balkonów, kolumn i rzeźb. Wspornik kształtem przypominał literę s lub wolutę (ślimacznicę), a jego funkcja miała charakter konstrukcyjno-dekoracyjny. Pierwsze konsole przypominające stoliki przytwierdzano do ścian właśnie za pomocą bogato zdobionych wsporników, od których wdzięczny mebel odziedziczył swoją nazwę.

Historia konsol i konsolek

Rodowód konsoli sięga drugiej połowy XVIII wieku – okresu panowania Ludwika XV – i wywodzi się wprost z francuskich, arystokratycznych dworów i pałaców. W epoce baroku i rokoka filigranowe konsole umieszczano pomiędzy oknami pod lustrem lub obrazami. Ich blat służył jako podstawa pod wazony, amfory, rzeźby, zegary i porcelanowe figurki. Blaty barokowych konsoli były drewniane lub marmurowe, a ich kształt przypominał kwadrę księżyca lub maleńki prostokąt. Zazwyczaj mocowano ją do ściany, a blat podtrzymywano za pomocą jednej lub dwóch bogato udekorowanych, pozłacanych nogach. Romantyczne konsole na falistych zgrabnych nóżkach królowały w okresie Ludwika Filipa I, a dumne i wręcz monumentalne wyglądem zapanowały w czasach świetności eklektyzmu. Po nich wkroczyły konsole w stylu biedermeier, które cieszyły się prostotą i pozbyły się nadmiaru ozdób na rzecz gładkiego fornirowania czy intarsjowania roślinnymi motywami. Niezwykle strojne konsole tworzono w stylu Art Nouveau, po którym w panowanie weszły proste w formach konsole typu Art Deco.

Do XIX wieku konsola pełniła przede wszystkim rolę dekoracyjną. W XIX wieku zyskiwała już jednak na samodzielności i coraz częściej występowała w czworonożnej odmianie.  Jej ranga wzbogacała się o nowe funkcjonalności – poza zdobieniem wnętrza, miała teraz pomagać w przechowywaniu kluczy, poczty i podręcznych drobiazgów domowników. Dojrzała, samodzielna konsola mogła stanąć w dowolnym miejscu w salonie i służyć także, jak dodatkowy, pomocniczy stół. Jej czasy świetności z rozmachem wróciły wraz z przełomem XX i XXI wieku.

Funkcje konsoli

Istotną funkcją konsoli było zapewnienie wnętrzu symetrii i harmonii za pomocą dekoracji stawianych na jej blacie. Konsola efektownie poradzi sobie z krótkimi odcinkami ściany, gdzie trudno wkomponować większe meble. Wdzięk i kultura konsoli wymaga, aby potraktować je z należytą powagą i wyeksponować w domowej przestrzeni. W holu konsola elegancko zaprasza gości do wejścia. W salonie uwodzi każdego kto na nią spojrzy. Najwierniejszą towarzyszką każdej kobiety będzie jednaj w sypialni (często w formie toaletki). Może także wcielić się w rolę malutkiego biurka, stolika pod telewizor, czy ozdoby zakrywającej mało strojne plecy salonowej sofy. Praktyczna i funkcjonalna stanie się jeśli w jej prostej konstrukcji pojawia się dodatkowa, dolna półka. 

Współczesne modele

Współczesną najbardziej tradycyjną wersję stanowi konsola drewniana w stylu ludwikowskim, której urody nadają fantazyjnie rzeźbione nogi. Ten jej rodzaj pięknie ozdobi wnętrza w stylu klasycznym, rustykalnym i skandynawskim. Doskonale prezentują się wśród naturalnych tkanin typu len czy jedwab. Mimo że do naszego domu doskonale pasowałaby złota konsola o marmurowym blacie, to moje serce skradła biała drewniana konsolka ze złotymi motywami marokańskiej koniczyny na malutkich szufladkach.

Konsole w kolorze srebra lub złota ze szklanym lub marmurowym blatem ozdobią wnętrza w stylu modern classic, nowojorskim czy glamour. Idealnie będą komponować się z lśniącymi, aksamitnymi, welurowymi miękkimi tkaninami. Metalowe konsole w ciemnych barwach sprawdzą się w industrialnych i loftowych. Konsole z geometrycznymi wzorami z ekstrawaganckich materiałów pięknie ozdobią przestrzenne, wysokie wnętrza.

Podsumowania słów kilka

Wybór stylu i aranżacji konsoli są podyktowana potrzebami wnętrza. Ten uroczy mebel nie potrzebuje wielu dodatków, aby dostojnie ozdabiać każdy typ wnętrza. Niezwykle elegancko wygląda w kompozycji z oświetlającą ją lampą, wdzięcznymi kwiatami, wzniosłymi świecznikami i świecami oraz fantazyjnymi rzeźbami. Uroda konsoli urzeka ludzkość od kilku stuleci. Współcześnie jej wdzięk rozkwita w wielu domowych przestrzeniach. Gdybyśmy potrafili przewidywać przyszłość bazując na przeszłych doświadczeniach konsoli, wydaje się, że miłować ją będą także i kolejne pokolenia koneserów.

(…) ileż w tych wszystkich meblach, przedmiotach, kryje się ludzkich dotknięć, spojrzeń, ileż bicia serc, westchnień, smutków, płaczów, przerażeń, naturalnie i uśmiechów, uniesień, wybuchów radości, jakkolwiek tych dużo mniej, tych jest zawsze mniej. 

Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskani fasoli

Wielu miłych chwil spędzonych w towarzystwie konsol i konsolek.

Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *